Kujdestari Trajkovski vdiq në kopshtin zoologjik të Shkupit, ndërsa gjirafa Floppy disa orë më vonë

Foto: EPA / Vdiq Gjorgji Lichovski, kujdestari Trajkovski dhe gjirafa Floppy

Një tragjedi ka ndodhur sot në kopshtin zoologjik të Shkupit. Në moshën 44-vjeçare vdiq Riste Trajkovski, njeriu që kujdesej për gjirafat në kopshtin zoologjik dhe që me qëndrimin e tij të pazakontë ndaj kafshëve ekzotike, ishte frymëzim për shkupjanët, por edhe për mediat me famë botërore. . Ende nuk dihet shkaku i vdekjes.

Për ta bërë tragjedinë edhe më të madhe, pak orë më vonë vdiq gjirafa e fundit në kopshtin zoologjik të Shkupit, Floppy dhjetë vjeçare.

Foto: EPA / Vdiq Gjorgji Lichovski, kujdestari Trajkovski dhe gjirafa Floppy

Punonjësit e Kopshtit Zoologjik kanë kaluar disa orë sot në përpjekje për të shpëtuar gjirafën, por nuk kanë arritur. Për vdekjen e Floppy pritet një njoftim zyrtar nga Kopshti Zoologjik i Shkupit.

Më herët gjirafa Kasper ka ngordhur nga salmonela, më pas kuajt e rrallë të Përzhevalit janë helmuar me një helm të fortë, pas së cilës ZOO Shkup ka humbur statusin e kandidatit në Shoqatën Evropiane të Kopshteve dhe Akuariumeve - EAZA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës