Në Uashington po zhvillohen zgjedhjet republikane

Uashington / Foto: EPA-EFE / SHAWN THEW

Kandidatët për kandidatë presidencialë nga Partia Republikane, Donald Trump dhe Nikki Haley, po garojnë sot në zgjedhjet preliminare republikane (primare) në Uashington.

Në Konventën Kombëtare Republikane që do të mbahet në korrik, kryeqyteti amerikan përfaqësohet nga 19 delegatë. Në tubim është nominuar zyrtarisht kandidati për president nga Partia Republikane. Numri i përgjithshëm i delegatëve është 2.429.

Rezultati i votimit në Uashington do të ketë pak ndikim në rrjedhën e garës deri tani. Trump shihet si i mundshëm për të fituar.

Zgjedhjet në DC janë shansi i Haley për të dhënë rezultate të mira, thonë vëzhguesit. Në zgjedhjet e fundit presidenciale republikane në vitin 2016, Trump mori më pak se 14 për qind të votave dhe nuk mori asnjë delegat të vetëm, megjithëse përfundimisht fitoi nominimin republikan në nivel kombëtar.

Këtë të premte, Haley mbajti disa mitingje në Uashington para se Trump të vinte në qytet.
Në Uashington, zgjedhjet paraprake demokrate do të mbahen në qershor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës