“1812” i Çajkovskit do të luhet në Uashington në Ditën e Pavarësisë, pavarësisht agresionit rus kundër Ukrainës.

4 korrik New York
Festimi i Ditës së Pavarësisë në Nju Jork, SHBA / 4 korrik 2018 / Foto: EPA-EFE/ALBA VIGARAY

Presidenti Amerikan Joe Biden и zonja e parë Jill sot, në festën më të rëndësishme në SHBA, 1812 korrikun, ata po presin në Shtëpinë e Bardhë ku po përgatisin një barbekju për familjet ushtarake. Në Capitol Hill në koncertin e sotëm, shfaqja e "XNUMX" nga Çajkovski nuk është anuluar pavarësisht agresionit rus kundër Ukrainës.

Katër korriku konsiderohet dita më patriotike në Shtetet e Bashkuara, kur amerikanët mblidhen me të afërmit dhe miqtë për të festuar me një Barbecue ose piknik. Në komunitete, qytete dhe qarqe, dita fillon me parada dhe përfundon me fishekzjarre.

Ditën e djeshme në Uashington u zhvillua prova për manifestimin kryesor për shënimin e Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, e hapur për publikun për herë të parë pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë. Festimi, i cili do të transmetohet drejtpërdrejt në BBC, do të shfaqë një seri artistësh të famshëm amerikanë të aktrimit, country dhe blues.

Parashikohet se qindra mijëra do të vijnë nga e gjithë Amerika – të gjithë presin fishekzjarret spektakolare mbi National Avenue, të cilat sipas autoriteteve të qytetit do të zgjasin për gati një orë.

Siguria është në nivelin më të lartë, me policinë e vendosur nëpër rrugët e qendrës së qytetit nga Monumenti i Uashingtonit deri në Kapitol Hill. Korrespondenti i MPB-së në Uashington mbrëmë pati mundësinë të përcjellë provën për koncertin e sonte dhe të dëgjojë zhurmën e tobitëve të Gardës Kombëtare që pritet të sinjalizojnë fishekzjarrët para perëndimit të diellit.

Topat janë në fakt pjesë e shfaqjes së Orkestrës Simfonike të Uashingtonit të "1812" - një uverturë solemne, një koncert i Çajkovskit kushtuar fitores së Rusisë në luftën kundër Napoleonit në shekullin e 19-të, një ngjarje e rëndësishme për Evropën dhe Amerikën. Ky koncert zhvillohet tradicionalisht në Ditën e Pavarësisë, si në Uashington ashtu edhe në shumë kryeqytete të tjera shtetërore.

Për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, shumë vende protestuan dhe anuluan koncertin, duke përmendur se ai është pjesë e kulturës ruse, por autoritetet në Uashington vendosën të mos ndryshojnë traditën, kështu që topat do të bien.

Yjet e vendit dhe artistët do të performojnë në pistën e vallëzimit në lëndinën perëndimore të Capitol Hill Darren Criss, Yolanda Adams, Gloria Gaynor, Keb Moe, Emily Bear и Andy Grammer.

Shumë mezi presin shfaqjen e shkurtër në Broadway të "West Side Story", një histori klasike dashurie me personazhe nga klasa punëtore e Nju Jorkut, dhe me rastin e 65-vjetorit të shfaqjes së parë në Broadway, të shpallur mbrëmë në provë nga aktorja origjinale e kësaj shfaqjeje, Chita Rivera.

Dita e Pavarësisë feston vendimin e 13 kolonive origjinale për të hequr dorë nga sundimi britanik dhe për të formuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Skllavëria kundër afrikano-amerikanëve më pas u praktikua gjerësisht në koloni, pasi themeluesit punuan për të fituar pavarësinë e tyre nga Britania.

Ajo që kolonistët donin vetëm për veten e tyre dhe me sa duket nuk besonin se skllevërit e tyre kishin të drejtë, edhe pse Deklarata përfshinte këtë pasazh:

“Ne i konsiderojmë këto të vërteta si të vetëkuptueshme, se të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë, se Krijuesi i tyre i ka pajisur me disa të drejta të patjetërsueshme, ndër to janë jeta, liria dhe kërkimi i lumturisë”, thuhet në Deklaratë.

Burimi: MIA

Video e ditës