Zelensky - Guterres - Erdogan pasnesër do të ketë një takim trepalësh në Ukrainë

Takimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Kiev, Ukrainë / 3 shkurt 2020 / Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres të enjten në Ukrainë ai do të takohet me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan, tha zëdhënësi i Organizatës Botërore Stefan Duzharic.

Takimi trepalësh do të mbahet në qytetin Lviv, në perëndim të Ukrainës, me ftesë të Zelensky. Guterres do të vizitojë Odesën të premten.

Gjatë kthimit për në Nju Jork, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së do të vizitojë Turqinë. Më konkretisht, të shtunën ai do të vizitojë qendrën e përbashkët koordinuese në Stamboll për monitorimin e eksporteve të drithërave nëpërmjet Detit të Zi.

Odessa është një nga portet e përfshirë në marrëveshjen për eksportin e drithit të Ukrainës dhe produkteve të tjera ushqimore përmes Detit të Zi.

Video e ditës