Udhëheqësi i një grupi të njohur hakerash është arrestuar në Ukrainë

Foto: EPA

Në një operacion të përbashkët të policisë së Ukrainës, Francës, Gjermanisë, Norvegjisë dhe SHBA-së, u arrestua lideri i një grupi hakerësh që operon nga Ukraina dhe është përgjegjës për sulmet kibernetike, qëllimi i të cilëve ishte të zhvatnin qindra milionë euro nga viktimat e tij. , njoftoi sot Shërbimi Policor Evropian (Europol).

Policia bastisi 30 prona në Ukrainën perëndimore dhe qendrore mbrëmë. Gjatë atij operacioni u arrestua një 32-vjeçar, i cili dyshohet se ishte kreu i bandës, si dhe katër bashkëpunëtorë.

Më shumë se 20 hetues nga Franca, Gjermania, Norvegjia dhe Shtetet e Bashkuara janë vendosur në Kiev për të ndihmuar policinë dhe autoritetet gjyqësore lokale.

“Në një përpjekje të paprecedentë, autoritetet policore dhe gjyqësore nga shtatë vende kanë bashkuar forcat me Europol dhe Eurojustice për të shkatërruar dhe arrestuar figurat kryesore që qëndrojnë pas operacioneve të mëdha hakerimi në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

Ai grup hakerash sulmoi organizata në 71 vende, duke infektuar rreth 250 serverë që çuan në një humbje financiare prej disa qindra milionë eurosh.

“Këta hakerë dihet se synojnë në mënyrë specifike kompanitë e mëdha dhe pengojnë aktivitetet e tyre”, shtoi Europol në një deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës