Në Turqi u arrestuan njëzet të dyshuar për lidhje me IS

Policia në Turqi/ Foto EPA-EFE/NECATI SAVAS

Autoritetet turke arrestuan në Ankara 20 persona të dyshuar për pjesëmarrje në aktivitetet e organizatës terroriste “Shteti Islamik” në kryeqytetin turk, njoftoi Prokuroria e Përgjithshme.

Aksioni është kryer nga Drejtoria për Luftën kundër Terrorizmit, nën drejtimin e Prokurorisë.

Në të njëjtën kohë, ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya njoftoi operacionet e kryera në 56 rrethe të vendit, ku u arrestuan 147 persona, të dyshuar si anëtarë të grupeve kriminale dhe për mashtrim.

Gjatë operacioneve u konstatua se grupet kanë kryer mashtrime financiare në dëm të institucioneve dhe organizatave publike, manipulim ofertash, falsifikim parash, si dhe përgatitje të dokumenteve personale false.

Yerlikaya përgëzoi Drejtoritë për Luftën kundër Terrorizmit dhe Krimit të Organizuar, si dhe autoritetet policore në të gjitha rrethet për operacionet e kryera me sukses.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës