Në Slloveni, shoferët nuk do të lejohen të kenë nivel të alkoolit në gjak nën XNUMX

Ljubljana, Slloveni / Foto: Unsolash

Parlamenti slloven miratoi Rezolutën për programin kombëtar të sigurisë rrugore për shtatë vitet e ardhshme, e cila parashikon një kufizim të shpejtësisë prej 30 kilometra në orë në disa rrugë rrugore dhe shoferët nuk do të lejohen të kenë as një mililitër alkool në gjak.

Qëllimi i masave të reja është që deri në vitin 2030 të mos vdesin më shumë se 50 persona në rrugë dhe jo më shumë se 400 të lëndohen në aksidente.

Rezoluta parashikon zhvillimin e infrastrukturës për të promovuar më tej përdorimin e sigurt të transportit publik, ecjes, çiklizmit dhe formave të tjera të lëvizshmërisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës