Në Shkup është mbajtur Samiti i Gazetarëve Sportiv të Evropës Juglindore

Samiti i gazetarëve sportivë të SE në Kuvendin e Republikës së S. Maqedonia në Shkup/foto: mok.org.mk

Në sallën e ceremonive në Kuvendin e Republikës së S. Maqedonia në Shkup mbajti vjetorin Samiti i Gazetarëve Sportiv të Evropës Juglindore.

Në samit u trajtuan disa tema për diskutim, ndër të cilat do të veçonim si më të rëndësishme sigurinë e garave sportive, ligjin e ri për sportin, punën me kategoritë e reja, eksperiencat e huaja etj.

Mbledhja filloi me ndarjen ceremoniale të çmimit për merita në sport Dicky Boyadzi. Ai e dorëzoi çmimin Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së S. Maqedonia, Oliver Spasovski.

Pas kësaj ceremonie, Kryetari i Komitetit Olimpik të Maqedonisë, Daniel Dimevski i dha mirënjohjen e lartë të IOC, “Olympia e Artë”. presidenti i Komitetit Olimpik të Serbisë (OCS), Bozhidar Maljkoviq për kontributin e tij në zhvillimin e olimpizmit dhe sportit. IOC dhe OCS kanë një bashkëpunim të ngushtë afatgjatë, i cili është intensifikuar në prag të Lojërave Olimpike Verore në Paris 2024.

Bozhidar Maljkovic (majtas) me njohjen e lartë të IOC, "Olympia e Artë"/foto: mok.org.mk

Meqë ra fjala, presidenti i OKS Bozhidar Maljkovic hyri në Sallën e Famave të Basketbollit Spanjoll javën e kaluar. Ai ka fituar katër tituj të Kampionatit Evropian të Klubeve, dy herë është shpallur Trajneri Evropian i Vitit (1988–89 dhe sezoni konkurrues 1989–90), dy herë është shpallur Trajneri Evropian i Vitit nga FIBA ​​Basket (1993, 1996) dhe ka fituar shumë të tjerë. çmime kombëtare dhe ndërkombëtare. Vajza e tij Marina Maljkovic është trajnere profesioniste serbe e basketbollit dhe aktualisht është trajnere e kombëtares së Serbisë për femra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës