Në Suedi po mbahet konkursi për lëndinën më të shëmtuar

Konkursi për lëndinën më të shëmtuar / Foto Gara më e shëmtuar e lëndinës në Gotland

Bari i thatë dhe kafe nuk është më shkak për turp në një ishull suedez ku banorët konkurrojnë për "lëndinën më të shëmtuar" në një përpjekje për të kursyer ujin dhe tendenca duket se po përhapet. Kujdestar.

"Ishte konkursi më i lehtë për të fituar, nuk më duhej të bëja asgjë," tha fituesja e këtij viti Stina Ostman, një banore e ishullit më të madh të Suedisë, Gotland, e cila ka ndjenja të përziera për fitoren e saj. “Është gjithmonë bukur të fitosh, edhe nëse je më i keqi”, tha ajo.

Gjyqtarët e përshkruan atë si "një lëndinë shumë të shëmtuar dhe aspak të dobishme - përveç nëse je një harabel".

Gara më e shëmtuar e lëndinave në Gotland u krijua vitin e kaluar për shkak të ndalimit të ujitjes që i pengonte banorët të ujitnin lëndinat e tyre.

Qëllimi i konkursit është të ndërgjegjësojë njerëzit për mungesën e ujit në ishullin, i cili ndodhet në mes të Detit Baltik. Një raport i OECD-së i vitit 2022 thotë se disponueshmëria e ujit në Gotland pritet të ulet me 13% midis 2021 dhe 2050.

Pas entuziazmit të gjerë për lëndinat kafe në Gotland, gara të tjera kanë lindur këtë vit në shtatë komuna në Suedi, si dhe tre në Kanada, në një përpjekje për të inkurajuar njerëzit që të përdorin më pak ujë.

“Nuk duhet të turpërohemi nëse lëndinat tona nuk janë perfekte apo jeshile. Nuk më vjen turp – jam i lumtur që ia kam treguar botës – ose të paktën Gotland”, tha Ostmann. Çmimi i saj përfshinte një bluzë që shpallte fitoren e saj dhe një diplomë.

Nënkampionia Madeleine Fagerlund tha: “Isha pak e trishtuar që nuk fitova – është një terren vërtet i shëmtuar, praktikisht është vetëm rërë. Kishim një pranverë vërtet të thatë. Mendoj se e meritova të fitoja – por në fakt lëndina e Stina ishte gjithashtu shumë e shëmtuar”.

Fqinjët e Fagerlund janë ankuar për kopshtin e saj që kur ajo u zhvendos. “Qenit i pëlqen të gërmojë në dhe, kështu që ka shumë vrima dhe gunga, kështu që të paktën qeni është shumë i lumtur”, tha ajo.

Raporti i OECD vlerësoi konkurrencën e shëmtuar të lëndinave si një mënyrë për t'u përshtatur me një klimë në ndryshim. Raporti tha se "konkurrenca inovative" "ndihmoi në uljen e konsumit të ujit dhe frymëzoi një debat rreth përdorimit të ujit përtej kufijve të Suedisë". Në fillim të këtij viti, hulumtimi zbuloi se 25 vende përballen me stres ekstrem të ujit, duke prekur më shumë se një të katërtën e popullsisë së botës.

Banorët e Gotland tani po sfidojnë botën për të ndarë fotografitë e lëndinave të tyre të shëmtuara. Johan Gustafsson, i cili punon për Differ Agency, e cila merret me komunikimet për rajonin e Gotland, organizon garat. Ai tha: "Shumë njerëz do të dëshironin të shihnin gara të ngjashme në komunitetet e tyre lokale, dhe këtu lindi ideja për të bërë një konkurs global."

“Është një normë kulturore në Suedi të kesh një lëndinë të mirëmbajtur, si në shtëpinë tënde”. “Një lëndinë e shëmtuar konsiderohet si shenjë se diçka nuk shkon, se nuk jeni në krye të gjërave”, thotë ai.

Ai beson se Australia, Shtetet e Bashkuara dhe Afrika e Jugut mund të japin një kontribut të madh. Në zonat e thata të SHBA-së, uji i përdorur në lëndina dhe kopshte përbën 60% të përdorimit të ujit në familje, sipas Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit.

“Ne donim ta bënim pozitiv komunikimin për qëndrueshmërinë – është e zakonshme të shohësh tituj negativë që të bëjnë të ndihesh keq. Kjo është e kundërta – konkursi i bëri njerëzit të qeshin dhe ata nuk duhej të bënin asgjë për të marrë pjesë, ata thjesht mund të pushonin dhe të pinin çaj. Ne mendojmë se edhe kjo e bëri atë një sukses”, thotë Gustafsson.

Njerëzit mund të hyjnë duke shpërndarë një foto në Instagram me hashtag #worldsugliestlawn ose duke dërguar email [email mbrojtur]. Juria do të zgjedhë fituesin në dhjetor 2023. Dikush nga Berlini tashmë ka paraqitur një aplikim në konkursin global. “Berlini është gjithmonë i mirë në garat e shëmtisë”, shkruan ata.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës