Ka pasur vetëm 18 raste pozitive të kojotës në Samoa deri më tani, dhe Kryeministri sot prezantoi një bllokim

Flamuri i Samoas / Foto Speed ​​​​Media / Icon Sportswire / Newscom / Profimedia

Kryeministri i Самоа prezantoi një bllokim 48-orësh në vendin e Paqësorit sot pasi 15 pasagjerë australianë rezultuan pozitivë për koronavirusin dhe vendi deri më tani ka pasur gjithsej 18 raste që nga fillimi i pandemisë.

Pasagjerët e infektuar ishin në mesin e 73 që mbërritën nga qyteti australian i Brisbane të mërkurën.

Kryeministrja e Samoa Fiama, Naomi Matafa, tha se qeveria mund të pezullojë përkohësisht fluturimet nga Australia në të ardhmen dhe fluturimi i planifikuar nga Zelanda e Re është shtyrë.

Të gjithë pasagjerët në fluturimin e diskutueshëm raportohet se ishin vaksinuar plotësisht dhe u testuan negativë për Covidate përpara nisjes.

Guvernatori i Samoas fqinje Amerikane, Lehmann Palepoi Sialega Mauga, lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur fjalë solidariteti me Samoan dhe mbështetje për kryeministrin.

Ai tha gjithashtu se fluturimet midis territorit të tij dhe Samoas u anuluan për një javë.

Samoa Amerikane, një vend me 200.000 qytetarë, ka gjithashtu 18 raste të regjistruara, të gjithë të cilët ishin pasagjerë të Hawaiian Airlines nga Honolulu.

Video e ditës