Në SHBA vettingu bëhet përpara se zyrtarët të marrin detyrën, thotë ambasadori Agler

Foto: Telma TV / print screen

Procesi i vettingut është shumë i rëndësishëm dhe është një sfidë veçanërisht në sistemin gjyqësor, tha ambasadori amerikan në vend sonte në vizitën në Alsat. Angela Ageler.

Sipas saj, është shumë e rëndësishme që ky proces, nëse bëhet, të kryhet në mënyrë krejtësisht transparente dhe të drejtë.

“Vetingu mund të jetë shumë sfidues, siç e kemi parë në disa shtete të tjera ku nuk ka funksionuar mirë. Është veçanërisht sfiduese në sistemin e drejtësisë për shkak të nevojës për të vlerësuar ata që tashmë janë në pozitë dhe në një sistem ku tashmë ekziston korrupsioni, është shumë e rëndësishme të sigurohet që procesi të jetë plotësisht transparent dhe i drejtë. Kontrolli i sfondit në SHBA bëhet përpara marrjes së detyrës. Nuk kemi kohë të mjaftueshme për t'ju përshkruar sprovën që kalova për t'u emëruar dhe konfirmuar si ambasador i SHBA-së. "Shpresoj që ky vend të gjejë një mënyrë për të çuar përpara procesin e vetingut përpara se njerëzit të marrin pozicionet e tyre, në një mënyrë që është më e mira për atë institucion," tha Ageler.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës