11 persona humbën jetën në një sulm rus në zonën e Kharkiv

Rusia goditi një resort pranë Kharkiv dhe sulmoi fshatrat përreth, duke vrarë të paktën 11 persona dhe duke plagosur të tjerë.

Sulmet me raketa janë të fundit në një seri sulmesh të vazhdueshme ruse në javët e fundit në rajonin e qytetit të dytë më të madh të Ukrainës në verilindje të Ukrainës, ku forcat ruse kanë nisur një ofensivë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u ka bërë sërish thirrje aleatëve perëndimorë që të dërgojnë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore në Kiev për të mbrojtur Kharkivin dhe qytetet e tjera.

“Bota mund të ndalojë terrorin rus dhe për ta bërë këtë, mungesa e vullnetit politik midis liderëve duhet të tejkalohet”, shkroi Zelensky në Telegram.

"Dy "Patriotë" për Kharkiv mund të bëjnë një ndryshim thelbësor." Sistemet e mbrojtjes ajrore për qytetet e tjera dhe mbështetja shtesë për trupat e vijës së parë do të sigurojnë humbjen e Rusisë, shtoi Zelensky.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës