Një lokacion ushtarak në rajonin Khmelnytskyi u godit nga një sulm rus

Një zonë ushtarake në Ukrainën perëndimore u godit nga një valë e re sulmesh ruse gjatë natës, thanë sot autoritetet ukrainase.

“Trupat ruse goditën disa lokacione, duke përfshirë një ushtarak në rajonin Khmelnytskyi”, thanë zyrtarët ukrainas përmes Telegram.

Administrata ukrainase tha se një zjarr është shkaktuar në magazinat e karburanteve dhe pajisjeve ushtarake dhe bëri me dije se brezi i uljes së aeroportit ushtarak ishte dëmtuar.

“Përpjekjet për shuarjen e zjarrit po vazhdojnë”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se “pesë avionë janë jashtë shërbimit”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

“Punimet për riparimin e pistës kanë filluar”, tha administrata e Ukrainës.

Nuk është raportuar nëse ka pasur viktima në sulm.

Ukraina ishte edhe një herë objektivi i një sulmi të madh ajror rus sonte, tha më herët ushtria ukrainase.

Shefi i ushtrisë ukrainase Valery Zaluzhny njoftoi përmes Telegramit se "pushtuesit" kishin sulmuar objektiva ushtarakë dhe objektiva të rëndësishëm të infrastrukturës në Ukrainë dhe kishin lëshuar deri në 40 raketa lundrimi nga avionët mbi Detin Kaspik dhe "rreth 35 dronë".

Sipas administratës ushtarake të qytetit, vetëm në Kiev u shkatërruan më shumë se 40 objektiva ajrore.

Ky ishte sulmi i 15-të në Kiev që nga fillimi i majit, kur Rusia filloi të shtonte sulmet ndaj Ukrainës dhe veçanërisht në kryeqytet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës