Një dron iranian Mohajer-6 u rrëzua në Rusi

Një dron i prodhuar nga Irani Mohajer-6 i operuar nga ushtria ruse u rrëzua pranë kufirit midis rajoneve Kursk dhe Belgorod.

Droni, i cili ishte i armatosur me bomba të drejtuara Kaem-5, sugjeron se ishte përdorur si për misione zbulimi ashtu edhe për misione goditëse.

Më parë, këta dronë ishin parë vetëm në Krimenë e pushtuar nga Rusia. Një Mohajer-6 u humb mbi Detin e Zi dhe u gjet nga forcat ukrainase, ndërsa një tjetër u qëllua nga zjarri miqësor mbi Krime në qershor 2023.

Shfaqja e Mohajer-6 në rajonin kufitar ngre pyetje në lidhje me dërgesat e reja nga Irani ose një rishpërndarje të mundshme të këtyre dronëve nga Krimea në zona më aktive përgjatë kufirit.

Mohajer-6 ka një gyp drejtkëndor, një hundë të pjerrët lart, bishta të dyfishtë me një stabilizues horizontal të montuar në majë, krahë të drejtë të montuar lart dhe drejt pjesës së pasme të gypit, dhe hyrje të ajrit si sipër dhe poshtë motorit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës