13 persona të vrarë në një bastisje në Rio - Policia braziliane ka gjuajtur bosët e drogës

Foto: EPA-EFE / Genival Paparazzi

Të paktën 13 persona u vranë kur policia në Rio de Zhaneiro bastisi favelën Villa Cruzeiro herët këtë mëngjes, duke shkaktuar përleshje të ashpra, thanë burimet zyrtare.

Operacioni kishte për qëllim gjetjen dhe arrestimin e bosëve kriminalë, disa prej të cilëve janë nga vende të tjera, tha policia në një deklaratë.

Policia tha se u hap një zjarr, pas të cilit një banor i preferuar qëlloi dhe vrau në vend, dhe shtypi lokal tha se ishte një grua 41-vjeçare e goditur nga një plumb endacak.

Gjithashtu thuhet se pas të shtënave janë gjetur 11 persona të plagosur, të cilët janë dërguar në spitalin shtetëror aty pranë.

Me kalimin e ditës, disa viktima me armë zjarri u sollën në të njëjtin spital, disa prej të cilëve tashmë kishin vdekur, sipas Associated Press.

Ambulanca konstatoi 12 të vdekur dhe pesë persona në repartin e mjekimit në repartin e traumës, njoftoi Sekretariati Shtetëror i Shëndetësisë.

Video e ditës