Në burgun e Prilepit votuan të burgosurit, protestuan policët

Protesta e pjesëtarëve të policisë së burgjeve në KPU Prilep/Foto: Screenshot

Во прилепскиот затвор 104 затвореници денеска гласаа на претседателските избори, а пред капијата на казнената установа на мирен протест излегоа затворските полицајци поради условите во затворот, јави МРТ.

Gjegjësisht, në burgun e Prilepit janë transferuar të burgosurit e rrezikshëm nga Idrizova, për të cilët, sipas punonjësve të burgut, nuk ka kushte të përshtatshme për vuajtjen e dënimit me burgim në Prilep dhe janë të shqetësuar për sigurinë e punës së tyre.

-Së fundmi është bërë rishpërndarje e të burgosurve me rrezikshmëri të lartë nga burgu i Idrizovës në burgjet e tjera në Maqedoni. Burgu i Prilepit, ku strehohen edhe të burgosurit që janë autorë të krimeve më të rënda, nuk është burg që i plotëson kushtet e infrastrukturës, as personeli nuk ka personel për të pranuar këtë lloj të burgosurish, thotë Vladimir Lotovski, përfaqësues i Sindikata e Pavarur e Policisë.

Punonjësit e burgut, anëtarë të Sindikatës së Pavarur të Policisë, tashmë kanë kontaktuar Administratën e Ekzekutimit të Sanksioneve dhe kanë biseduar me drejtorin e burgut për situatën, por siç thonë ata është distancuar si i paaftë për zgjidhjen e problemit. me të dënuarit e shpërngulur nga Idrizova.

-Sistemi i mbyllur nënkupton sistem qelizor. Derisa të bëhet kjo nuk i kemi kushtet fizike për të. Për shkak të vendndodhjes, burgu del në dy rrugë, nuk kemi zonë tampon dhe nuk kemi mundësi t'i sigurojmë këta persona, thotë Sashe Puleski, kryetar i Sindikatës së Pavarur të KPU Prilep.

Punonjësit e burgjeve, anëtarë të Sindikatës së Pavarur të Policisë, thonë se nuk tërhiqen nga kërkesat e tyre dhe do të protestojnë çdo ditë nga ora 12:14 deri në orën XNUMX:XNUMX. Ata kanë njoftuar ministrin e Drejtësisë për situatën, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës