Dy milionë njerëz do të testohen në Pekin për nëntë raste të reja të kurorës

Pekin, Kinë / Foto: EPA-EFE / PILIPEY ROMAKE

Zyrtarët e qytetit në kryeqytetin kinez urdhëruan sot një test të dy milionë njerëzve për koronavirus pasi qyteti vazhdoi të raportonte raste të reja më pak se dy javë para fillimit të Lojërave Olimpike Dimërore.

Zyrtarët e qytetit të Pekinit thanë sot se dy milionë njerëz do të testohen në një lagje ku ata kanë identifikuar një numër njerëzish të infektuar.

Nëntë raste të transmetuara në nivel lokal me simptoma të konfirmuara u zbuluan dje në Pekin, më pak se 10 ditë më parë, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetit, duke shtuar se gjashtë nga nëntë ishin në zonën metropolitane Fengtai. Fengtai do të organizojë testime për të gjithë banorët e saj sot, sipas një deklarate nga autoritetet shëndetësore të rrethit.

Qyteti i Pekinit u ka kërkuar gjithashtu banorëve që të testojnë në mënyrë proaktive nëse shfaqin simptoma të Covid-19 brenda 14 ditëve nga marrja e dërgesave postare nga jashtë, thanë zyrtarët vendas.

Kina u ka kërkuar njerëzve të mbajnë maska ​​dhe doreza kur hapin postën, veçanërisht nga jashtë, pasi autoritetet sugjeruan se rasti i parë i variantit të koronavirusit omicron i gjetur në Pekin mund të kishte mbërritur në një paketë nga Kanadaja.

Qytetet në të gjithë Kinën kanë futur masa më të ashpra anti-virus në javët e fundit ndërsa Pekini përgatitet të presë Lojërat Olimpike Dimërore në fillim të muajit të ardhshëm. Shumë qytete këshillojnë banorët të mos udhëtojnë ose kërkojnë që udhëtarët të rezervojnë udhëtimet e tyre disa ditë përpara.

Kina kontinentale raportoi dje 56 raste të reja me Covid-19, nga 63 një ditë më parë, sipas autoritetit kombëtar shëndetësor të vendit.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë tha se 19 raste të reja ishin transferuar në vend, më pak se 23 ditë më parë, dhe pjesa tjetër ishte importuar. Numri i rasteve të reja asimptomatike, të cilat Kina nuk i klasifikon si raste të konfirmuara, ra në 34 nga 43 ditë më parë. Nuk ka asnjë vdekje të re, pra numri i të vdekurve është 4636.

Video e ditës