Në oqeane “notojnë” 8 deri në 10 milionë tonë plastikë

Çdo vit në botë prodhohen rreth 400 milionë tonë produkte plastike. Rreth gjysma përdoret për prodhimin e artikujve të disponueshëm si çanta për blerje, gota dhe materiale paketimi.

Vlerësohet se tetë deri në dhjetë milionë tonë të kësaj plastike përfundojnë në oqean çdo vit. Nëse kjo sasi rrafshohet në trashësinë e një qeseje plastike, mjafton të mbulohet një sipërfaqe prej 11.000 kilometrash katrorë.

Kjo është po aq sa vendet e vogla si Katari, Xhamajka apo Bahamas. Me këtë ritëm, mbi 50 vjet, mbetjet plastike mund të rriten në një sipërfaqe prej më shumë se 550.000 kilometra katrorë, afërsisht sa madhësia e Francës, Tajlandës apo Ukrainës, raporton Al Jazeera Balkans.

Për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e oqeanit dhe për të promovuar përdorimin dhe mbrojtjen e tij të qëndrueshme, Kombet e Bashkuara kanë shpallur 8 qershorin si Ditën Botërore të Oqeaneve. Plastika është forma më e zakonshme e mbeturinave të oqeanit, që përbën 80 për qind të ndotjes totale detare.

Shumica e plastikës që përfundon në oqean vjen nga sistemet e papërshtatshme të asgjësimit që i hedhin mbeturinat në lumenj dhe përrenj.

Plastika në formën e rrjetave të peshkimit dhe pajisjeve të tjera detare hidhet gjithashtu në oqean nga anijet dhe anijet e peshkimit. Përveç qeseve dhe shisheve plastike, grimcat e vogla të njohura si mikroplastikë hyjnë në oqean.

Mikroplastika, të cilat janë më të vogla se pesë milimetra, janë një shqetësim i madh mjedisor, sepse ato mund të gëlltiten nga jeta detare dhe të shkaktojnë dëm për kafshët dhe njerëzit.

Është vlerësuar se sot në oqeane ka midis 50 dhe 75.000 miliardë copë mikroplastikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës