Gjithçka është e mundur në volejboll! BKS BOSTIK ZGO nga Bielsko-Bjala me një kthesë të jashtëzakonshme fituese

A mund të fitoni një ndeshje volejbolli kur humbisni 0-2 në sete dhe 20-24 në setin e tretë? Ti mundesh!

Një sukses kaq të jashtëzakonshëm arritën volejbollistet e BKS BOSTIK ZGO nga Bielsko-Biała, skuadër që luan në ligën polake...

Kjo ndeshje e jashtëzakonshme u luajt të hënën më 4 dhjetor! Ekipi nga Bielsko-Biała u prit nga MOYA Radomka Radom.

Mikpritësi humbi tre sete, por u kthye kur rezultati ishte 0-2 në sete dhe 20-24 në setin e tretë. BKS BOSTIK ZGO fitoi me 27:25, dhe setet e mëposhtme 25:17 dhe 17:15, duke treguar se gjithçka është e mundur në volejboll!

Skuadra nga Bielsko-Biała këtë sezon, përveç ligës polake, merr pjesë edhe në Kupën Evropiane CEV dhe tashmë ka arritur sukseset e para.

Në raundin e parë ai mundi hungarezin Svitelski Bekeschaba, ndërsa në raundin tjetër luajti kundër... një ekipi tjetër polak - Gruppa Azoti Chemik Police.

- Pjesëmarrja në CEV Cup pas një pauze dhjetë vjeçare është një prestigj i madh për ne, por edhe një fazë tjetër e zhvillimit të klubit dhe një përvojë interesante - thotë Alexandra Jagielo - dy herë kampione evropiane në volejboll, dhe aktualisht presidente e klubit nga Bielsko-Biała!

Rikthimi i volejbollistëve të Bielsko në Kupat Evropiane u bë një justifikim për BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała për të promovuar qytetin dhe Poloninë në skenën ndërkombëtare, jo vetëm përmes lojës sonë – Krahas promovimit të volejbollit, duam të theksojmë se cilat qytet dhe vend nga jemi. Ne përpiqemi të tregojmë se Bielsko-Biała dhe Polonia janë vende të bukura për pushime. Bielsko-Biała nuk është vetëm një qytet i bukur me një histori interesante, por edhe një zonë që ia vlen të vizitohet për peizazhin e saj. Gama e gjatë e maleve Beskid është një pushim i madh nga moria e përgjegjësive të përditshme. Këtë e vlerësojnë edhe lojtarët të cilët në ditët e pushimit nga stërvitja mund të shëtisin në Klimtsok, Blatna ose Kozia Gora (majat e maleve), ose të shkojnë me teleferik për në Šindzielnia - shton presidenti.

Skuadra nga Bielsko-Biała është skuadra e katërt në garën e vitit të kaluar të kampionatit polak të volejbollit për femra. Volejbollistja më e mirë nga Estonia – Kertu Laak, brazilianja me përvojë Regiane Bidias dhe kombëtaret polake: Julia Nowicka, Joana Pacak dhe Paulina Damaske.

Interesant është fakti se për këtë klub në të kaluarën kanë luajtur edhe Joana Volosh, një nga seteret më të mira të botës, si dhe Dorota Šwienijevic, e zgjedhur si volejbollistja më e mirë në Evropë në vitin 2005.


Postimi i sponsorizuar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës