Një ish-deputet ukrainas është vrarë në Moskë

Ilia Kiva / Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Një ish-deputet ukrainas i konsideruar tradhtar nga Kievi është qëlluar për vdekje në një park në periferi të Moskës, në një sulm që i atribuohet Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës (SBU). Ilya Kiva ishte një anëtar pro-rus i parlamentit ukrainas përpara pushtimit të Ukrainës nga Moska shkurtin e kaluar, por ai u arratis në Rusi një muaj para fillimit të luftës dhe ka kritikuar shpesh autoritetet ukrainase në internet dhe në emisionet e bisedimeve në televizionin shtetëror rus.

Hetuesit rusë thanë dje se Kiva ishte qëlluar për vdekje, duke shtuar se trupi i tij u zbulua në një park në periferinë elitare të Moskës, Odintsovo. “Një person i panjohur ka qëlluar viktimën me armë të paidentifikuar”. Burri vdiq nga plagët e marra në vend”, thuhet në deklaratën e Komitetit Hetues Rus Kujdestar.

Një burim ukrainas, i cili dëshironte të mbetej anonim, konfirmoi për Reuters se SBU ishte përgjegjëse për vrasjen. Disa media ukrainase cituan gjithashtu burimet e tyre duke thënë se SBU kishte vrarë ish politikanin 46-vjeçar. Duke komentuar në televizionin kombëtar, zëdhënësi i inteligjencës ushtarake ukrainase Andriy Yusov la të kuptohet për përfshirjen e vendit në vrasje.

“Mund të konfirmojmë se Kiva është gati. "Një fat i tillë do të ketë tradhtarët e tjerë të Ukrainës, si dhe pasuesit e regjimit të Putinit," tha ai.

Jusov e quajti Kiva "një nga llumrat, tradhtarët dhe bashkëpunëtorët më të mëdhenj të Moskës" dhe tha se "drejtësia" u vendos me vdekjen e tij.

Një burim anonim tha për mediat ruse se Kiva ishte shtrirë në borë të mbuluar me gjak. Ai pretendon se Kiva kishte një plagë në tëmthin e djathtë dhe një hematomë në anën e majtë të fytyrës. Burimi tha gjithashtu se Kiva vdiq rreth orës 15:00 me orën lokale, dhjetë minuta para se të gjendej nga stafi i një hoteli aty pranë, të cilët thirrën një ambulancë.

Kivu, i cili u sanksionua nga Mbretëria e Bashkuar vitin e kaluar për "minim të integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës", u dënua në mungesë nga një gjykatë ukrainase me 14 vjet burg me akuza përfshirë tradhti dhe nxitje të dhunës.

Vrasja sugjeron se Kievi ka ende burime sekrete thellë në Rusi. Moska ka fajësuar më parë shërbimet sekrete ukrainase për vrasjen e Darya Dugina, vajzës së një ideologu ultra-nacionalist rus, dhe vdekjen e Vladlen Tatarsky, një bloger i shquar ushtarak rus, i cili u vra në një shpërthim në një kafene në qendër të Shën Petersburg. Petersburg. .

Në një sulm të veçantë dje, një politikan i mbështetur nga Rusia në rajonin e okupuar të Luhansk të Ukrainës u vra nga një makinë bombë. Oleg Popov, i cili ishte një anëtar i parlamentit rajonal pro-Moskës në Luhansk, u vra pasi "shpërtheu një pajisje të paidentifikuar në një makinë", pranoi Komiteti Hetimor Rus, pa dhënë detaje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës