Për momentin nuk ka asnjë shans për t'iu afruar një shumicë prej dy të tretash për ndryshimet kushtetuese, konsideron Pendarovski.

Seanca e Kuvendit të RSM-së/Foto: MPB

President Stevo Pendarovski beson se për momentin nuk ka fare shanse për t'iu afruar shumicës prej dy të tretash në Kuvend që nevojitet për ndryshimin e Kushtetutës.

- Vlerësimi objektiv sot është se nuk mund të arrijmë dy të tretat për të ndryshuar Kushtetutën. Do të shohim nëse diçka do të ndryshojë në periudhën e ardhshme. Kjo do të ndodhë në radhë të parë për të bindur ata që tani janë kundër, se nesër kur të vijnë në pushtet do të kenë të njëjtin problem nëse duan të anëtarësohen në BE, dhe nëse nuk janë pro anëtarësimit në BE, është në rregull. popullit t'ua thotë sinqerisht, ka theksuar Pendarovski sonte në paraqitjen e ftuar në Top Tema.

Ai përmendi se shtimi i kombeve në Kushtetutë nuk do ta prishë shtetin, nëse, për shembull, shtohen malazezët, kroatët, jo vetëm bullgarët, apo ndoshta pjesë të komunitetit hebre.

- Kroacia ka mbi 20 kombe të përfshira në Kushtetutë dhe nuk ka asnjë problem. Nëse më pyesni mua dhe nëse jam deputet sot, do të votoj për ndryshime të tilla kushtetuese sot, jo nesër. Por nga sa shoh në këtë pikë, nuk ka asnjë shans për t'iu afruar dy të tretave të nevojshme për ndryshimin e Kushtetutës. Atmosfera është e tillë, nga deklaratat politike të shumë aktorëve të opozitës, por edhe nga individë të koalicionit qeverisës, të cilët shprehen qartë se në çfarë kushtesh do të votonin, e disa thonë në asnjë kusht, shton presidenti.

Megjithatë, sipas Pendarovskit, më e rëndësishmja është se nuk ka kërkesa megallomane në kornizën e negociatave evropiane, për të cilën janë dakorduar 27 shtete anëtare, përfshirë Republikën e Bullgarisë. Ai beson se nuk do të ketë kornizë tjetër për negociatat, pavarësisht se sa do të zgjasin ato.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës