Në Marsejë, tubimi i parë i ekstremit të djathtë francez përpara zgjedhjeve evropiane në qershor

Pikërisht 100 ditë para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, sot në Francë u mbajt mbledhja e parë e së djathtës ekstreme, Asamblesë Kombëtare, lista e së cilës kryesohet nga i riu Jordan Bardela dhe partia e të cilit është favorit në zgjedhje, sipas sondazheve. në Francë.

Bardella (28) zgjodhi Marsejën për takimin e tij të parë me qytetarët.

“Ajo që liderët tanë dhe Bashkimi Evropian kanë shkaktuar me unitetin e tyre, të ecin paralelisht, është një fshirje e madhe e Francës”, tha Bardella në mitingun para 5.000 të pranishmëve.

Sipas tij, “fshirja” e Francës paraqet një shpërbërje në planin e brendshëm, por edhe në Evropë dhe në botë.
Bardella fajësoi politikat e presidentit centrist të Francës Emmanuel Macron, të cilin ai e quajti "gomë i madh".

Në tubim mori pjesë edhe liderja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen, e cila dënoi "cinizmin" e Macron, për të cilin ajo tha se besonte se "do të gjente shpëtim politik me pikëpamjet e tij për luftën".

Le Pen aludoi në deklaratën e fundit të Macron se nuk përjashtohet mundësia e dërgimit të trupave tokësore në Ukrainë, e cila është përballur me një pushtim rus për më shumë se dy vjet.

Sipas sondazheve, Asambleja Kombëtare mund të fitojë 28 deri në 30 për qind të votave në zgjedhjet e Parlamentit Evropian më 9 qershor.

Në të njëjtën kohë me mitingun politik të së djathtës në Marsejë, u zhvillua një kundër tubim prej rreth 600 personash, të cilët u mblodhën për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj politikës së Asamblesë Kombëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës