"Crown" lë skandalin më të madh, përpjekjen e armatosur për të rrëmbyer Princeshën Anna

Profimedia

Seriali "Crown" lë një ngjarje shumë të rëndë që ka ndodhur në familjen mbretërore Britanike, dhe për të cilën vajza e Mbretëreshës Elizabeth II dhe Princit Philip, foli publikisht në një intervistë në vitet '70 të shekullit të kaluar.

Seriali "Crown", i cili transmetohet në Netflix, është bërë shumë popullor për shkak të pasqyrimit të hollësishëm të ngjarjeve të jetës së anëtarëve të Familjes Mbretërore Britanike. Megjithatë, një ngjarje e vërtetë është lënë jashtë - përpjekja për të rrëmbyer Princeshën Anne më 20 Mars 1974.

Princesha Anne dhe Princi i Uellsit, 22.12.1958 / Profimedia

Sulmi erdhi disa muaj pasi princesha u martua me burrin e saj të parë, Kapiteni Mark Phillips, kur ajo ishte përgjuar nga i vetmuari i armatosur Ian Bal, ndërsa kthehej në Pallatin Buckingham me makinë.

Katër vjet më vonë, Princesha Anne zbuloi në detaje të vërtetën në lidhje me dramën që i ndodhi, në një intervistë televizive me gazetarin Sir Michael Parkinson.

- Një makinë na bllokoi rrugën dhe na duhej të ndaleshim - Princesha zbuloi në lidhje me sulmin që ndodhi disa metra larg portave të Pallatit Buckingham dhe shtoi:

- Kishte edhe të shtëna. Polici nga shoqërimi im hapi një plumb, të cilin unë e di se kaloi në xhamin e pasmë të makinës, sepse ndjeva xhamin të copëtohej, duke më goditur në pjesën e pasme të kokës.

Profimedia

Pastaj Ball erdhi tek makina e saj duke mbajtur dy pistoleta. Princesha 23-vjeçare nuk u panik, por bisedoi e qetë me të.

- Ai hapi derën dhe me qetësi i tha se nuk doja të shkoja askund dhe se ishte më mirë që ai të largohej dhe ne do ta harronim incidentin. Isha i bindur se nuk kishte nevojë për panik dhe të isha i vrazhdë, por ishte më mirë të isha i mirë dhe i qetë.

Ndërsa incidenti po ndodhte Topi u qëllua nga shoferi i princeshës, Alex Kalender, dhe dy oficerë policie. Princesha arriti të dilte nga makina në përpjekje për të shpëtuar, por Balli e mori për dore.

Kur arriti policia, Ball u përpoq të arratisej por u arrestua. Gjatë marrjes në pyetje në stacionin e policisë, ai pranoi se kishte ndërmend të kërkonte një shpërblim prej 4 milion dollarësh dhe në xhepin e tij u gjet një letër për mbretëreshën.

Princesha Anne dhe Kapiteni Mark Phillips, 14.11.1973/XNUMX/XNUMX / Profimedia

Pas gjyqit, Ball u dënua me burgim të përjetshëm në një spital psikiatrik.

Boksier amator, Ronnie Russell, i cili tani është 72 vjeç, aksidentalisht u gjend në vendin e ngjarjes dhe rrëzoi Ballin, duke ndihmuar kështu në shpëtimin e princeshës. Për atë heroizëm ai u shpërblye me të një medalje speciale nga mbretëresha, e cila u jepet civilëve për merita të veçanta. Në ceremoni, Mbretëresha Elizabeth i tha: "Medalja është nga Mbretëresha, por unë dua të të falënderoj si nëna e Anës".

Mbretëresha Elizabeth II, Princesha Anne dhe djali i saj Peter Phillips, 22.12.1977 / Profimedia

Edhe pse ngjarja për princeshën përfundoi e lumtur, ajo përsëri zbuloi se ishte realizimi i frikës së saj më të madhe me të cilën jetoi që kur ishte fëmijë.

- Unë vazhdimisht po përjetoja skenarin, që nëse diçka e tillë do të ndodhte dhe i thashë vetes se pavarësisht se çfarë kërkojnë nga unë, nuk do të shkoj askund. Por mendoj se isha me fat që isha burrë. Po të kishte më shumë, historia do të kishte qenë ndryshe - tha princesha, e cila festoi 70 vjetorin e saj të lindjes këtë vit.

Profimedia
Video e ditës