Në Kajro nisën negociatat e reja për një armëpushim në Gaza

Kalimi kufitar Rafah midis Egjiptit dhe Gazës/ Foto EPA-EFE/KHALED ELFIQI

Negociatat e reja nisën sot në kryeqytetin e Egjiptit me qëllim arritjen e një armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

Sipas mediave proqeveritare egjiptiane, përfaqësues të Katarit, Shteteve të Bashkuara dhe Hamasit kanë mbërritur në Kajro.
Në takim, përfaqësuesit e Hamasit duhet t'u japin atyre një përgjigje për propozimin nga Parisi në fund të janarit, tha një burim i afërt me lëvizjen islamike.

Propozimi i vendeve ndërmjetësuese - Katari, SHBA dhe Egjipti i referohet një pauze gjashtëjavore të luftimeve dhe lirimit të 42 pengjeve të mbajtura në Gaza në këmbim të palestinezëve që ndodhen në burgjet izraelite. Qëllimi është të arrihet një armëpushim para fillimit të Ramazanit, i cili fillon më 10 ose 11 mars.

Një zyrtar amerikan tha dje se Izraeli kishte "pak a shumë" pranuar një marrëveshje armëpushimi në Gaza, duke e vendosur topin në "fushën e Hamasit".

- Kontrata është në tavolinë. Izraelitët pak a shumë pranuan. Një armëpushim gjashtë-javor në Gaza mund të fillojë sot nëse Hamasi bie dakord të lirojë një kategori të përcaktuar saktësisht të pengjeve të cenueshme, tha një zyrtar amerikan përpara se të rifillonin bisedimet.

Armëpushimi mund të nënshkruhet brenda 24 deri në 48 orë nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit, tha një zyrtar i lartë i Hamasit për mediat franceze në kushte anonimiteti. Këto përfshijnë "kthimin e palestinezëve të zhvendosur në Gazën veriore dhe një rritje të ndihmave humanitare" në "400 deri në 500 kamionë në ditë" krahasuar me rreth 80 që mbërrijnë aktualisht.

Në këmbim të lirimit të pengjeve, lëvizja palestineze kërkon një armëpushim përfundimtar dhe tërheqjen e ushtrisë izraelite nga Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës