Amerika e Jugut është në kërkim të një lideri bande venezueliane që u arratis nga një burg luksoz

Burgu në Venezuelë / Foto EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Policia në të gjithë Amerikën e Jugut është në kërkim të një drejtuesi bande venezueliane, i cili u arratis nga burgu luksoz që ai kontrollonte pak para se të bastisej. Kur në Të mërkurën, 11.000 ushtarë dhe policë hynë në burgun Tocoron në Venezuelë, i drejtuar nga të burgosurit, Hector Guerrero Flores nuk gjendej askund.

Nën sundimin e Guerrero Flores, Tocoron u bë si një vendpushim luksoz. Burgu krenohej me një kopsht zoologjik të vogël, një klub nate dhe një pishinë. 39-vjeçari nga shteti Aragua në Venezuelë ka hyrë dhe dalë nga burgu Tocoron për më shumë se një dekadë.

Në vitin 2012, lideri i bandës kriminale transnacionale Tren de Aragua arriti të arratisej nga burgu duke i dhënë ryshfet gardianëve. Pas ri-arrestimit të tij në 2013, ai u kthye në të njëjtin burg, por fuqia e tij brenda burgut – dhe mbi ata që akuzoheshin për ruajtjen e tij – duket se vetëm sa është rritur.

Jo vetëm që e ktheu Tocoron në qendrën nervore të sipërmarrjes kriminale Tren de Aragua, por nën sundimin e tij, burgu ishte i pajisur me të gjitha veshjet e një hoteli luksoz.

Policia në Venezuelë / Foto EPA/HUMBERTO MATHEUS

Familjet e të burgosurve u zhvendosën në kompleks. Të burgosurit kishin akses në një bankë të improvizuar, dyqan bastesh, restorant dhe fushë bejsbolli, ndërsa fëmijët e tyre mund të admironin flamingot dhe strucat në ambientet e kafshëve.

Guerrero Flores thuhet se ishte në gjendje të vinte dhe të shkonte sipas dëshirës. Autorja venezueliane Rona Rísquez, e cila shkroi një libër për Tren de Aragua, tregoi se si policia e takoi atë një herë në një festë në jaht në vitin 2016.

Sipas Rísquez, i dënuari me qetësi u tregoi oficerëve një sjellje të sigurt të lëshuar nga shërbimi i burgjeve të Venezuelës që e lejonte atë të udhëtonte lirshëm në të gjithë vendin.

Umberto Prado, drejtor i Observatorit joqeveritar të Venezuelës për Burgjet, tha BBC se Guerrero Flores jetoi "si një mbret" në burg dhe ndoshta u kthye në të për shkak të sigurisë që ofronte.

“Ai kishte një dysheme të tërë për vete, me gjithë luksin, krevate dopio, televizorë plazma, sistem zëri. Madje ai kishte edhe truprojat e tij dhe askush nuk mund të hynte në dysheme pa lejen e tij”, thotë ajo.

Sipas Prado dhe të tjerëve të njohur me kushtet e burgut, Guerrero Flores nuk kishte rivalë në burg dhe për këtë arsye ishte në gjendje të sundonte me siguri mbi rrjetin e tij kriminal gjithnjë në zgjerim. Tren de Aragua nën udhëheqjen e tij u zgjerua në Kolumbi, Ekuador, Peru dhe Kili dhe u kthye nga zhvatja e emigrantëve në trafik seksual, vrasje me pagesë dhe rrëmbime.

E tillë është shtrirja e bandës që presidenti kilian Gabriel Boriç i është drejtuar drejtpërdrejt, duke thënë se "do t'i gjuajmë, do t'i burgosim dhe në rastet kur është e nevojshme, do t'i dëbojmë".

Presioni nga udhëheqësit e Amerikës Latine besohet se ka çuar në një operacion masiv sigurie të nisur nga autoritetet venezueliane javën e kaluar në burgun Tocoron.

Zyrtarët thanë se 11.000 ushtarë dhe policë ishin vendosur për të hequr kontrollin e burgut nga të burgosurit. Mungesa e Hector Guerrero Flores u vu re fillimisht gjatë bastisjes, por autoritetet venezueliane nuk e shpallën publikisht arratisjen e tij në atë kohë.

VIDEO | Policia në Venezuelë ka rimarrë kontrollin e një burgu të drejtuar nga bandat kriminale

Vetëm të shtunën, tre ditë pas operacionit të sigurisë, Ministria e Brendshme e Venezuelës ofroi një shpërblim për informacionin që çonte në arrestimin e Guerrero Flores.

Pavarësisht arratisjes së të burgosurit më të fuqishëm, presidenti Nicolas Maduro tha se bastisja u krye "në mënyrë të përsosur".

Nicolás Maduro / Foto EPA-EFE/Pallati Presidencial Miraflores

Ai pranoi se "disa të burgosur u arratisën për shkak të korrupsionit të zyrtarëve, të cilët i paralajmëruan të burgosurit për operacionin e ardhshëm të sigurisë".

Presidenti tha se përgjegjësit do të "dënohen rëndë". Ndërkohë, policia në Kolumbi, Ekuador, Peru, Kili dhe Venezuelë është në kërkim të Hector Guerrero Flores.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës