Në interes të marrëdhënieve të mira fqinjësore, kreu i diplomacisë kroate u takua me homologun e tij serb

Arkivi i WC

Shefi kroat i diplomacisë Gordan Grlic Radman sot ai po viziton shtëpinë kroate në Suboticë dhe komunitetin kroat në veri të Vojvodinës dhe tha se ardhja e tij është një mundësi për të biseduar me përfaqësuesit e Serbisë për marrëdhëniet e mira fqinjësore mes dy vendeve.

Pas vizitës në Këshillin Kombëtar Kroat, ministri Grlic Radman do të bisedojë me ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq.

Në prag të atij takimi, ai deklaroi se do të bisedohet “në mirëbesim, në interes të Serbisë dhe Kroacisë, të dy popujve”. “Në interes të fqinjësisë së mirë, sepse duhet të flasim”, ka shtuar Grlic Radman.

Ai theksoi se ka disa pyetje të hapura që janë pasojë e Luftës së Atdheut.

“Edhe pse kanë kaluar më shumë se 30 vjet, plagët janë ende të freskëta. Fillimisht, bëhet fjalë për 1.816 të zhdukur dhe të rrëmbyer në Kroaci”, tha ai.

Grlic Radman theksoi se çështjet e hapura, nëse nuk zgjidhen, "do të rëndojnë brezat e ardhshëm dhe marrëdhëniet midis dy vendeve".

Ai arriti në përfundimin se Shtëpia Kroate, ndërtimi i së cilës u financua nga Kroacia, është një shembull se kroatët në Serbi kanë mbështetje të fortë nga atdheu i tyre.

Pas takimit me kolegun Ivica Daçiq, ministri Grliq Radman do të vizitojë selinë e Bashkimit Demokratik të Kroatëve në Vojvodinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës