Zgjedhjet parlamentare kanë nisur në Indi dhe do të zgjasin deri më 1 qershor

Sot në Indi nisën zgjedhjet parlamentare, ku të drejtën e votës kanë 968 milionë indianë, që është më shumë se popullsia e përgjithshme e Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe Rusisë së bashku.

Zgjedhjet për 543 anëtarë të Dhomës së Ulët të Parlamentit do të mbahen në shtatë faza deri më 1 qershor në më shumë se një milion qendra votimi në të gjithë vendin. Fletët e votimit do të numërohen më 4 qershor dhe rezultatet do të shpallen të njëjtën ditë.

Fitorja zgjedhore e kryeministrit Narendra Modi duket pothuajse e sigurt. Shtatëdhjetë e tre vjeçari Modi është ende shumë popullor pas dy mandatesh në pushtet, gjatë të cilave India ka rritur fuqinë e saj diplomatike dhe pozitën ekonomike.

Një sondazh i kryer në vitin 2023 zbuloi se Modi ishte një kandidat i pranueshëm për pothuajse 80 përqind të indianëve. Në zgjedhjet e 2014 dhe 2019, ai tashmë i ka dhënë dy fitore dërrmuese Partisë nacionaliste hindu Bharatiya Janata.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës