Në IE 6 humbi BDI, një mandat fitoi “Vredi”.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) sonte po bën përmbledhjen e rezultateve të përgjithshme të votimit në zgjedhjet parlamentare, përfshirë edhe rivotimin e sotëm.

Siç informoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski në një konferencë për media, në Njësinë zgjedhore (NJ) 5 koalicioni “Maqedonia juaj” e udhëhequr nga VMRO-DPMNE ka fituar 74 287 vota ose 10 mandate, ka marrë koalicioni “Fronti Evropian” i BDI-së. 27 278 vota ose katër mandate, koalicioni "Për një të ardhme evropiane" i udhëhequr nga LSDM ka marrë 26 vota ose tre mandate, e majta ka 668 ose një mandat, koalicioni "Vredi" 9 një mandat dhe ZNAM 850 ose një mandat.

Në IE 6 "Fronti Evropian" fitoi 53 731 vota ose tetë mandate, "Vredi" 47 849 vota ose 8 mandate, "Maqedonia juaj" ka 21 639 ose tre mandate dhe "Për të ardhmen evropiane" fitoi 6 ose një mandat.

Afatet për kundërshtime nisin deri të premten, ora 19:22, ndërsa për përmbledhjen dhe përcaktimin e rezultateve deri të premten, ora XNUMX:XNUMX.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës