Në Kroaci, nuk ka më kontrolle kufitare në fluturimet e avionëve brenda Shengenit

Foto: Ekrani i printimit

Nga sot, në aeroportet kroate nuk ka kontrolle kufitare për pasagjerët në fluturimet brenda zonës Shengen.
Ministria e Brendshme e Kroacisë njoftoi se sot nëntë aeroporte ndërkombëtare në Kroaci kanë filluar zbatimin e plotë të rregullave të Shengenit. Këto janë aeroportet në Zagreb, Dubrovnik, Split, Zadar, Pula, Rijekë, Osijek, Mali Losinj dhe Brac.

Ministria e Brendshme shton se nga numri i përgjithshëm i pasagjerëve në transportin ajror, mesatarisht 70 për qind do të jenë pasagjerë në zonën Shengen dhe 30 për qind jashtë asaj zone. Përjashtim bën aeroporti i Dubrovnikut, ku numri i të dy grupeve të udhëtarëve është i barabartë. Sipas Ministrisë së Brendshme kroate, të gjitha planet e tranzicionit do të zbatohen në aeroporte dhe do të bëhen të gjitha korrigjimet e nevojshme të infrastrukturës për të përcaktuar fluksin e pasagjerëve, domethënë ndarjen e fluturimeve Shengen dhe jo Shengen.

Më 1 janar, Kroacia u bë anëtare e Shengenit, duke hequr kontrollet e brendshme të kufirit tokësor dhe detar.

Zbatimi i rregullave të Shengenit në aeroporte për arsye teknike është paralajmëruar për sot, më 26 mars, me fillimin e orarit veror të fluturimeve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës