Në Kroaci do të ndërtohet një rrugë që do të shkurtojë udhëtimin nga Bosnja dhe Hercegovina në Rivierën Makarska

Dubrovnik, Kroaci Foto: Wikimedia Commons

Në Kroaci janë planifikuar 20 projekte rrugore, dhe njëri prej tyre është një projekt që do të shkurtojë rrugën nga disa pjesë të Bosnjë-Hercegovinës në Rivierën Makarska. Kryetari i kompanisë kroate të rrugëve, Josip Shkoriq, ka konfirmuar se bëhet fjalë për projekte, realizimi i të cilave do të fillojë vitin e ardhshëm dhe vlera e përgjithshme është mbi një miliard euro, transmeton Klix.ba.

Projekti që do të shkurtojë rrugën nga pjesë të caktuara të Bosnjë-Hercegovinës deri në Makarska do të përfshijë edhe ndërtimin e rrugës Ravça - Drvenik. Është një rrugë e lidhur nga kryqëzimi i Ravçës në autostradën A1 deri në portin e trageteve në Drvenik në autostradën e Adriatikut. Kjo rrugë do të jetë e gjatë 7,36 km dhe do të përfshijë një tunel 5,6 km të gjatë përmes malit Rilic. Një numër i madh i komunave bregdetare kroate, si dhe disa qytete të Hercegovinës, përfshirë Ljubushkin, Čapljina, Čitluk, Grude dhe Shiroki Brijeg, kanë shfaqur interes për ndërtimin e kësaj rruge.

Parlamenti kroat javën e kaluar miratoi planin financiar për rrugët kroate për vitin e ardhshëm me projeksione për vitin 2025 dhe 2026, duke miratuar kështu planin për ndërtimin e rrugëve të reja, transmeton Jutarnji list.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË