Babë e bir arrestohen në Greqi pasi blenë vaj luledielli nga Bullgaria dhe e rishisnin si vaj ulliri

Nafta e kapur dje nga policia greke/Foto: Police Greece

Policia e Selanikut arrestoi babë e bir që drejtonin një biznes të paligjshëm të prodhimit dhe shpërndarjes së vajit të ullirit të falsifikuar.

Në mënyrë të veçantë, sipas policisë, të arrestuarit janë dy persona të moshës 36 dhe 80 vjeç, ndaj të cilëve është bërë kallëzim penal për falsifikimin e naftës dhe vënien e saj në qarkullim.

Siç rezultoi nga hetimi policor, personat krijuan një infrastrukturë të përshtatshme dhe të organizuar për përgatitjen dhe ambalazhimin e paligjshëm të vajit të ullirit, të cilin e prodhonin duke përpunuar vajin e lulediellit me shtimin e lëndëve të duhura ngjyrosëse, si dhe paketimin dhe shpërndarjen e tij në treg, si vaj ulliri ekstra i virgjër.

Ata importonin lëndën e parë (vaj luledielli) nga Bullgaria dhe më pas, duke përdorur ngjyruesin e duhur, e shisnin si “vaj ulliri ekstra i virgjër” me etiketa të ndryshme nga rajonet e Greqisë dhe e shpërndanin në tregjet në Bullgari dhe Greqi.

Në hetimin e zhvilluar dje (01.12.2023) në një magazinë të një kompanie që ushtron tregtinë me shumicë të produkteve ushqimore, në zonën e bashkisë Delta, policia greke gjeti dhe sekuestroi 6.644 litra vaj ulliri të falsifikuar. , i cili ishte në kontejnerë 5 dhe 3 litra me etiketën "vaj ulliri ekstra i virgjër" nga kompani të ndryshme, 6500 litra vaj luledielli në shtatë rezervuarë plastikë, etiketa të shumta "vaj ulliri ekstra i virgjër", një impiant mbushje dhe formulimi vaji i plotë dhe funksional i përbërë nga tubacioneve dhe rezervuarëve që përmbajnë një lëng me përbërje kimike të panjohur dhe cilësi të dyshimtë, 9.035 kontejnerë të zbrazët metalikë për ruajtjen e vajit si dhe 358 kontejnerë të zbrazët plastike për ruajtjen e vajit si dhe një kamion të përdorur për transportin e naftës.

“Të arrestuarit me rastin e ngritur ndaj tyre do të dërgohen në organet kompetente gjyqësore dhe do të merren mostra të produkteve të konfiskuara të paketuara të falsifikuara të vajit të ullirit dhe do t'i dërgohen Laboratorit Kimik Shtetëror”, tha policia greke.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës