Greqia, Kroacia, Qiproja dhe Austria kanë plazhet më të pastra

Plazhi në Athinë, Greqi / Foto: EPA-EFE / ALEXANDROS VLACHOS

Sipas raportit më të fundit vjetor të cilësisë së ujit të banjës, 85,4% e vendeve të banjës në Evropë do të përmbushin standardet më të rrepta të Bashkimit Evropian për cilësinë "e shkëlqyer" në vitin 2023.

96% e të gjitha ujërave të banjës të identifikuara zyrtarisht plotësojnë standardet minimale të cilësisë dhe vetëm 1,5% klasifikohen si "të varfër", njoftoi Komisioni Evropian, transmeton portali bullgar Novinite.

Shumica e ujërave të shkëlqyera të banjës gjenden në Greqi, Kroaci, Qipro dhe Austri. Në Belgjikë, Bullgari, Luksemburg, Maltë, Austri dhe Rumani, të gjitha ujërat e identifikuara zyrtarisht të banjës përmbushin të paktën standardin minimal të cilësisë në vitin 2023.

Vlerësimi, i prodhuar nga Agjencia Evropiane e Mjedisit (EEA) në bashkëpunim me Komisionin, thekson se ku notarët mund të gjejnë vende të sigurta për të notuar në Evropë këtë verë. Ai synon në mënyrë specifike sigurinë e larjes duke monitoruar bakteret që mund të shkaktojnë sëmundje njerëzore, në vend të cilësisë së përgjithshme të ujit.

Raporti thekson se në vitin 2023, cilësia e ujërave bregdetare është përgjithësisht më e mirë se ujërat e brendshme. 89% e zonave të klasifikuara të banjës bregdetare janë të cilësisë së shkëlqyer krahasuar me pak më pak se 79% të ujërave të brendshme.

Përveç raportit të këtij viti, EEA ka publikuar gjithashtu një hartë interaktive të përditësuar dhe raporte të vendeve, si dhe të dhëna për zbatimin e Direktivës për Ujërat e Banjës të vitit 2006.

Për shembull, në Bullgari, nga rreth 300 plazhe përgjatë gjithë bregut të Detit të Zi, vetëm 22 morën një flamur blu për sezonin 2024 – kjo është 6-7%, që është shumë pak.

“Flamuri Blu është një standard, një etiketë mjedisore, një çmim botëror që u jepet plazheve që plotësojnë një sërë kërkesash mjedisore, të grupuara në disa kategori”, komentuan ekspertët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës