315 ton ushqime, ujë dhe produkte higjienike u hodhën në Gaza - ka përfunduar misioni i ndihmës ajrore të Gjermanisë

Foto: Reuters

Aeroplani transportues gjerman A400M sot u ngrit për herë të fundit nga Jordania dhe me këtë përfundoi misioni i ndihmës ajrore të vendit mbi Rripin e Gazës, i cili filloi 2 muaj e gjysmë më parë.

Gjermania iu bashkua operacionit së bashku me disa vende të tjera për të hedhur ndihmat e nevojshme humanitare në Rripin e Gazës në mars.

Në operacionin e iniciuar nga Jordania morën pjesë edhe Franca dhe Shtetet e Bashkuara.

Ministria e Mbrojtjes tha në mars se do të vendoste pjesën gjermane të një skuadroni të përbashkët ajrore gjermano-franceze për të marrë pjesë në mision. Ekipi ishte i pajisur me avion transporti C-130J Hercules,

“Njerëzve në Gaza u mungojnë nevojat më elementare. Ne duam të bëjmë pjesën tonë për të siguruar që ata të kenë akses në ushqim dhe ilaçe”, tha në atë kohë ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius.

Që nga mesi i marsit, Forcat Ajrore kanë hedhur rreth 315 ton ushqim, ujë, furnizime higjienike dhe ndihma të tjera për të ndihmuar popullatën e prekur.

Në të ardhmen, komuniteti ndërkombëtar do të përpiqet të sjellë sa më shumë furnizime në territorin bregdetar palestinez përmes rrugëve tokësore dhe detare.

“Me zDuke bashkuar forcat, ne mundëm të japim kontributin tonë për të lehtësuar vuajtjet e njerëzve në Rripin e Gazës”, tha shefi i Forcave Ajrore Gjermane Ingo Gerharz.

Gjermania mori pjesë në iniciativë së bashku me Jordaninë, Shtetet e Bashkuara, Francën dhe vende të tjera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës