Në Eurozonë, inflacioni është ulur më pak se sa pritej

Inflacioni, ilustrim / Foto: MPB

Inflacioni i Eurozonës ra më pak se sa pritej në shkurt, duke rritur gjasat që Banka Qendrore Evropiane të presë deri në verë përpara se të ulë normat e interesit.

Inflacioni ra në 2,6 për qind nga 2,8 për qind në janar, treguan të dhënat paraprake të Eurostat dhe analistët kishin pritur që ai të binte në 2,5 për qind, raporton Politico.

Presionet mbi çmimet dukej se mbetën, pavarësisht shenjave të përkohshme përmirësimi. Duke përjashtuar artikujt më të paqëndrueshëm si ushqimi, alkooli, duhani dhe energjia, inflacioni u ngadalësua në 3,1 për qind nga 3,3 në janar, por ishte gjithashtu mbi parashikimet prej 2,9 për qind.

Të dhënat do të forcojnë pozicionin e analistëve të Bankës Qendrore Evropiane, të cilët thanë se ishte shumë herët për të filluar të flitej për uljen e normave të interesit. Guvernatori i Bankës Kombëtare të Austrisë Robert Holzmann i tha Politico se nuk do të diskutohej përpara qershorit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës