Një gomone me emigrantë u mbyt në detin Egje pranë ishullit grek të Leros, një grua dhe një fëmijë u mbytën

Foto: EPA-EFE

Një grua dhe një fëmijë u gjetën të vdekur sot në ujërat pranë ishullit grek të Leros, pasi gomone me të cilën një grup emigrantësh nga Turqia shkuan në bregdetin grek u mbyt, tha roja bregdetare greke.

Tridhjetë e tre persona, përfshirë gjashtë fëmijë, u shpëtuan në operacionin e rojes bregdetare greke dhe të gjithë u dërguan në spitalin në Leros, thanë autoritetet.

Nga aty shtojnë se operacioni i shpëtimit vazhdon me kërkimin e emigrantëve të mundshëm të mbijetuar.

Në kërkim u mobilizuan tre anije të rojes bregdetare dhe një helikopter Super Puma, por shpëtimi u pengua nga erërat e forta dhe deti i trazuar.

Alarmin e shqetësimit e ka dërguar një peshkatar i cili ka gjetur trupin e një gruaje në det, raportojnë mediat.

Sipas dëshmive të mbledhura nga policia dhe roja bregdetare, në gomone ndodheshin 40 persona, mes tyre fëmijë, gra dhe persona me lëvizje të kufizuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës