Për nder të George Michael: British Royal Mint ka prodhuar një monedhë koleksioni me imazhin e këngëtarit

Foto: Royal Mint / Ferrari / Profimedia

Royal Mint britanike ka nxjerrë një monedhë koleksioni me imazhin e këngëtarit legjendar të popit George Michael, i cili vdiq në ditën e Krishtlindjes 2016 në Londër. Monedha i përket serialit më të fundit "Legends of Music" të Royal Mint, i cili deri më tani ka nderuar David Bowie, Queen dhe Sir Elton John. “Sky News”.

Për nder të tij u bënë monedha në ngjyrë ari, argjendi, argjendi-kuqezi. Ato paraqesin një imazh të këngëtarit pop me syze dielli aviator dhe një vath në formë kryqi, të cilin ai e mbajti në vitin 1987 gjatë regjistrimit të këngës solo 'Faith'. Refreni i kësaj kënge është i gdhendur në anën e pasme të monedhës. Monedha është projektuar nga skulptorja Sandra Dejana dhe do të dalë në shitje pas pak ditësh.

Foto: Instagram / royalmintuk

"Që nga debutimi i tij me grupin "Wem!" për t'u bërë një nga artistët solo më të shitur të të gjitha kohërave, George Michael është një superstar global, puna e të cilit ka frymëzuar dhe ndikuar breza me muzikën dhe stilin e tij unik. Ne jemi të kënaqur t'i prezantojmë botës monedhën zyrtare britanike që feston jetën dhe trashëgiminë e George Michael", tha Rebecca Morgan, drejtoreshë në Royal Mint.

Kate Bush dhe George Michael në Rock and Roll Hall of Fame

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës