Për nder të Ademit: Dinamo tërhoqi përkohësisht fanellën me numrin pesë

Foto: GNK Dynamo

Fanella me numër “5” me të cilën performoi Arian Ademi në Dinamo Zagreb do të tërhiqet, njoftoi sonte gjiganti kroat.

Dinamo konfirmoi se Ademi është lojtari i parë në historinë e klubit që ka një numër të pensionuar, por numri do të pensionohet vetëm derisa Ademi është duke luajtur futboll profesionalisht.

“Ne jemi të vetëdijshëm se në futboll është mosmirënjohje të tërhiqesh një numër. Duke parë historinë e Dinamos dhe legjendat që luajtën për klubin tonë dhe lanë gjurmë të mëdha, ne ishim të vendosur të mos tërhiqnim asnjë numër të vetëm. Mirëpo, klubi mori vendim që të tërhiqte fanellën me numrin “pesë” derisa Ademi të ndalojë së luajturi aktivisht futbollin, pra deri në përfundimin e karrierës. Deri atëherë, fanella me numrin pesë do të jetë e rezervuar vetëm për të”.

“Kjo është një shenjë e vogël mirënjohjeje që mund t'i shprehim Arianes për gjithçka që ka bërë gjatë 13 viteve të fundit. Në këtë mënyrë, Dinamo evidenton edhe një herë rëndësinë që kapiteni ynë kishte në klub”, thuhet në njoftimin e klubit.

Ademi, kujtojmë, po vazhdon karrierën e tij në Kinë në skuadrën e Pekinit Guan, me të cilën ka nënshkruar kontratë trevjeçare për një pagë prej rreth 1.5 milionë euro në sezon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës