Fushata më e rëndësishme presidenciale në historinë e fundit ka filluar në Brazil

Kolazhi i PS / Profimedia

Në Brazil ka nisur fushata presidenciale, të cilën shumë e konsiderojnë si më të rëndësishmin e viteve të fundit.

Sipas sondazheve, presidenti aktual Jari Bolsonaro është aktualisht pas të majtës dhe ish-presidentit Luiz Inacio Lula da Silva.

Ish-kapiteni i ushtrisë Bolsonaro ka ashpërsuar retorikën e tij në javët e fundit, duke u thënë diplomatëve të huaj se sistemi elektronik i votimit në Brazil nuk është i besueshëm dhe duke urdhëruar oficerët e ushtrisë të gjurmojnë kodin burimor të përdorur në më shumë se gjysmë milioni kuti votimi.Kujdestar".

Mbështetësit e presidentit bënë incidente në dy mitingjet e fundit të kundërshtarit Lula. Në një tubim të tillë në qytetin brazilian të Foz de Iguazu, u vra një nga anëtarët e Partisë së Punëtorëve të Lulës.

Vendet perëndimore dënuan ngjarjet agresive, duke i bërë thirrje Bolsonaro që të ndalojë "përflakjen" e situatës përpara zgjedhjeve.

Lula da Silva/ Foto EPA-EFE/Sebastiao Moreira

Frika nga dhuna

Në nivel kombëtar, 76-vjeçari Lula kërkon vazhdimisht më shumë siguri personale dhe gjithmonë në publik mban jelek antiplumb, nga frika e sulmeve. Fushata e tij nis këtë javë me mitingje në Sao Paulo dhe Belo Horizonte.

Ironikisht, viktima më e spikatur e dhunës në vitet e fundit është presidenti aktual, Bolsonaro, i cili u godit me thikë në një ngjarje fushate në shtator 2018, vetëm disa javë para se të vinte në pushtet.

Më pas ai kaloi tre javë në spital dhe u detyrua t'i nënshtrohej një operacioni si pasojë e sulmit, i cili u krye nga një burrë me probleme të shëndetit mendor.

Por, incidenti nuk e pengoi të vinte në pushtet dhe të qëndronte fuqishëm në krye të vendit.

Por ekspertët frikësohen se situata në Brazil në javët e ardhshme mund të përkeqësohet, domethënë mund të rritet numri i dhunës në rrugët e vendit të Amerikës së Jugut.

Bolsonaro është prapa këtë javë në sondazhet që i japin Lulës një epërsi prej 12 pikësh, megjithëse hendeku është ngushtuar pak javët e fundit.

“Nëse avantazhi i tij vazhdon të rritet duke konsoliduar votat e atyre që në teori duhet të votojnë për të, atyre njerëzve që e urrejnë Lulën më shumë se çdo gjë dhe që mund të mos kenë qenë plotësisht të kënaqur me qeverinë e tij, atëherë kjo nuk do të ndryshojë lojën”, beson. Vitor Oliveira, një shkencëtar politik nga kompania konsulente Pulso Publico.

Video e ditës