Pranë kufirit rus, ushtarët ukrainas janë duke pritur për një tjetër sulm ndaj Sumy

Sumy, Ukrainë/ Foto Genya SAVILOV / AFP / Profimedia

Në Sumy, një qytet që ndodhet 560 kilometra larg kufirit ruso-ukrainas, ka një ndjenjë se trazirat do të kthehen përsëri.

“Pas 7 janarit, sulmet u bënë më të shpeshta. Në 10 ditët e fundit sulme të tilla ka pasur pothuajse çdo ditë”, thotë nënkoloneli Roman Tkach.

Ushtria ukrainase thotë se rusët lanë "gjithçka në qytet". Vetëm javën e kaluar, katër ndërtesa dhe 28 shtëpi u goditën nga raketat ruse në zonën në dhe përreth Sumy. Dhe hotelet, kishat, palestrat, restorantet dhe kafenetë janë objektiva të sulmeve artilerie.

Siç thotë "Kujdestar“, një grup diversantësh rusë u kapën javën e kaluar duke u përpjekur të kalonin kufirin për arsye të panjohura. Ata u larguan pasi policia kufitare ukrainase hapi zjarr. Dy javë më parë, një helikopter sulmues hodhi shtatë raketa në objektiva vetëm 800 metra nga ky pozicion.

"Dhe raketat nga sistemi Grad goditën atë kodër atje," tha Artem Volinko, një toger i lartë 25-vjeçar në rojën shtetërore të kufirit. "Është në parkun kombëtar të Ukrainës - ndoshta ata donin që të digjej?"

Ka shumë teori që dalin brenda ushtrisë ukrainase për këtë rritje të papritur dhe shqetësuese të aktivitetit në Sumy. Sepse ndoshta pjesa më e madhe e granatimeve duket të jetë krejtësisht e rastësishme dhe kaotike. Sulmet me dron plagosin linjat e mbrojtjes nga agimi deri në muzg. Por për momentin nuk ka një numër të madh viktimash.

Oleksiy Danilov, kryetar i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, i cili po koordinon reagimin e vendit ndaj pushtimit, tha këtë javë se Rusia po përgatitej për "përshkallëzim maksimal, duke mbledhur të gjitha forcat e mundshme" për një përsëritje të mundshme të sulmit të 24 shkurtit nga veriu. jug dhe lindje.

Artem Volinko ishte në vijën e parë kur rusët filluan pushtimin e tyre. Ai drejtoi një postblloqe me 10 persona të tjerë në fshatin Velika Pisarivka, jo shumë larg këtyre llogoreve, dhe më parë i njohur si vendi ku u vranë 36 persona gjatë pushtimit nazist në 1941.

"Rusët filluan të sulmojnë postbllokun tonë me armë më pak të fuqishme, por ne nuk mund t'i shihnim në errësirë, ishte një sulm kaotik," kujton ai. Ata përdorën gjithashtu një numër granatash”.

Më pas, ukrainasit u urdhëruan të tërhiqeshin në pozicionet rezervë, por Volinko u ngarkua të përparonte përsëri në një post vëzhgimi për të kryer zbulimin, ndërsa mbrojtësit u përpoqën të kontrollonin madhësinë e pushtimit.

“Kishte aq shumë pajisje ushtarake ruse sa tymi nga tymrat e tyre të shkarkimit errësoi pamjen tonë të pikës së kontrollit. “Për shkak të resë së madhe të tymit, nuk munda të shihja as postbllokun tonë”, tha ai.

Tkach ka një mendim tjetër: autoritetet e Sumy po përpiqen të bindin Shtabin e Përgjithshëm të Ukrainës se nuk mund të përballojnë transferimin e forcave në Donetsk – dhe veçanërisht në qytetin e Bakhmut – për të lehtësuar përpjekjet e Ukrainës atje.

Zelensky kohët e fundit pranoi se situata atje është "shumë e vështirë" me Rusinë që pretendon fitime të rëndësishme ditët e fundit.

“Sasia e pajisjeve ushtarake që shohim tani në territorin e Rusisë afër nesh nuk përbën kërcënim për një pushtim të madh”, tha Tkach. “Ndoshta ata duan që sa më shumë personel ushtarak ukrainas të qëndrojë në këto pozicione dhe të mos transferohet në pika të tjera të nxehta.

Kjo e lë Kievin me një dilemë. Ato trupa që luftojnë në Donetsk raportojnë se kanë mungesë artilerie, duke humbur kontrollin e pozicioneve të tyre mbrojtëse përballë një sulmi rus që duket se do të shkatërrojë gjithçka përballë tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës