Në Berlin po zhvillohet referendumi për neutralitetin e përshpejtuar të klimës

Berlin / Foto EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Në Berlin po mbahet deklarata e referendumit për arritjen e përshpejtuar të neutralitetit klimatik, njoftoi DPA.

Iniciatorët e referendumit duan që kryeqyteti gjerman të bëhet neutral ndaj klimës deri në vitin 2030, jo në vitin 2045 siç ishte planifikuar më parë.

Që ky propozim të bëhet ligj, shumica e votuesve në referendum duhet t'i përgjigjen po pyetjes nëse e duan ndryshimin. Për më tepër, që një referendum të jetë ligjërisht i detyrueshëm, të paktën 25 përqind e të gjithë qytetarëve të kualifikuar duhet të votojnë "po". Kjo do të thotë se për suksesin e referendumit nevojiten rreth 608 mijë vota “po”.

Qendrat e votimit ku banorët e Berlinit do të mund të votojnë në referendum janë të hapura në orën 08:00 me orën lokale dhe do të mbyllen në orën 18:00.

2,4 milionë njerëz kanë të drejtë vote.

Nuk është e qartë nëse është e mundur që Berlini të bëhet neutral ndaj klimës deri në vitin 2030, vëren DPA.

Gjermania planifikon të bëhet neutrale ndaj klimës deri në vitin 2045, dhe Bashkimi Evropian deri në vitin 2050.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës