Gazetarët që hetojnë korrupsionin në qeveri janë arrestuar në Baku

Policia e Bakut/Foto: Murad Orujov / Sputnik / Profimedia

Një gjykatë në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, ndaloi dje kreun e një media të pavarur për dy muaj me akuzën e kontrabandës, sipas agjencisë së lajmeve Turan, në një tjetër masë kundër gazetarëve të pavarur në ish-shtetin sovjetik.

Sipas Turan, Imran Aliyev, kreu i rrjetit Meclis.info, i cili transmeton lajme që lidhen kryesisht me parlamentin e Azerbajxhanit, është arrestuar në lidhje me rastin kundër Abzas Media Group.

Gjashtë punonjës të tjerë të grupit Abzas janë ndaluar që nga fundi i vitit të kaluar. Policia njoftoi nëntorin e kaluar se kishte gjetur 40.000 euro para të gatshme në zyrat e grupit në Baku.

Aliyev u taserua dhe u rrah pasi u ndalua në aeroportin e Baku të enjten, njoftoi agjencia e lajmeve Turan.

Grupet ndërkombëtare të lirisë së shtypit po kërkojnë lirimin e punonjësve të Abzas Media, duke thënë se arrestimi i tyre është një përpjekje nga autoritetet për të mbytur raportimin kundër korrupsionit.

Si pjesë e hetimit të kontrabandës, u arrestuan edhe nëntë punonjës të një stacioni televiziv të pavarur Azerbajxhan.

Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit akuzoi ambasadorin e Bashkimit Evropian për ndërhyrje në sistemin gjyqësor të vendit në janar, pasi ai tha se ishte "i tronditur" nga raportet për trajtimin e gazetarëve të burgosur.

Reporterët pa Kufij (RSF) e rendit Azerbajxhanin në 151 nga 180 vende në Indeksin Global të Lirisë së Shtypit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës