Në Angli japin deri në 20 paund nëse fikni pajisjet elektrike për një orë

Prizë / Foto: "Shtypi i Lirë" - Dragan Mitreski

Britania e Madhe është përfshirë nga moti shumë i ftohtë dhe sistemi energjetik i vendit ka filluar të përjetojë mungesa për shkak të konsumit të lartë. Për të shmangur ndërprerjet masive, për dy ditë radhazi u zbatua një plan emergjence, sipas të cilit familjet paguheshin nëse fiknin pajisjet elektrike gjatë periudhave të pikut. Të hënën ka ndodhur mes orës 17 dhe 18, ndërsa të martën nga ora 16:30 deri në orën 18, shkruan “24Casa” bg.

Premtimi ishte se njerëzit mund të merrnin deri në 20 £ nga faturat e tyre mujore të energjisë elektrike dhe gazit nëse reduktonin konsumin e tyre të energjisë me më shumë se 20 për qind.

Mbi një milion familje dhe kompani dëshironin të merrnin pjesë në skemë, me kusht që të kishin të ashtuquajturat "matës inteligjentë të energjisë elektrike" që raportojnë konsumin e energjisë elektrike në kohë reale. Pothuajse 29 milionë site në Mbretërinë e Bashkuar i kanë tashmë ato, por doli se shumë nuk kanë aplikuar për zbritje, pavarësisht se 26 furnizues të energjisë premtuan të ndihmojnë klientët e tyre.

Shumë nga ata që morën pjesë shprehën zhgënjimin e tyre për mediat pasi morën vetëm rreth 30 pence, pavarësisht se i mbajtën shpenzimet e tyre në minimum.

Një total prej 850.000 £ u pagua për konsum të reduktuar të hënën dhe 2,1 milion £ të martën. Përfaqësues të autoriteteve britanike thanë se skema financiare për konsum fleksibël ka të ngjarë të bëhet pjesë e jetës së Mbretërisë së Bashkuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës