Në shtetin amerikan të Arkansas, personave trans u ndalohet përdorimi i banjove publike

Guvernatori i Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, nënshkroi një ligj që ndalon transgjinorët në shkollat ​​publike të përdorin tualete të caktuara për gjininë me të cilën identifikohen.

Është i pari nga disa shtete amerikane që pritet të miratojë një ndalim të ngjashëm në një det ligjesh në të gjithë vendin që synojnë njerëzit transgjinorë.

Arkansas është bërë një nga katër shtetet me ndalime të tilla në shkolla dhe guvernatorët në Idaho dhe Iowa pritet të nënshkruajnë ligje të ngjashme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës