Nipi i themeluesit të gjigandit të makinave "Fiat" raportoi kërcënime me vdekje pasi postoi në Twitter rreth grupeve fashiste

epaselect epa06847807 Biznesmeni dhe dizenjatori italian Lapo Elkann merr pjesë në prezantimin e koleksionit të tij të parë të syve, 'Laps Collection', me markën e syve Italia Independent, në Milano, Itali, 28 qershor 2018. Koleksioni i ri u krijua nga Elkann, themeluesi dhe krijuesi drejtori i kompanisë Italia Independent. EPA-EFE / DANIEL DAL ZENNARO

Nipi i Agnelli, themeluesi i gjigandit të makinave Fiat, Lapo Elkann, mori kërcënime me vdekje dhe fyerje fashiste pas botimit të informacionit në të cilin ai tha se grupet fashiste duheshin shpërndarë.

Elkann thotë se avokatët e tij "në orët e ardhshme" do të ngrejë një proces gjyqësor kundër fashistëve të dyshuar, raportoi Ansa.

Ai bëri deklaratën në të cilën kritikoi grupet fashiste për shkak të raporteve mbi ngjarjet aktuale në televizionin shtetëror RAI.

Elkann është një biznesmen, filantrop dhe nipi i Gianni Agnelli, "Mbreti i Italisë", i cili vdiq në 2003. Ai është vëllai i John Elkann, presidenti aktual i Fiat Chrysler Automobile Group (FCA) dhe kryetari dhe CEO i Ecore, një kompani investimesh e kontrolluar nga familja Agnelli, e cila zotëron klubin e futbollit Juventus, deklaron agjencia italiane.

Burimi: MIA

Video e ditës