GOP: Humbja e parë e Trump, Haley fiton në Uashington

Kandidatja republikane për president, Nikki Haley ka fituar zgjedhjet paraprake të partisë në shtetin Uashington, duke shënuar fitoren e saj të parë të fushatës presidenciale këtë vit.

Ish-presidenti amerikan dhe i preferuari për nominimin presidencial republikan, Donald Trump, pësoi dje humbjen e parë në zgjedhjet paraprake të partisë, ndërsa Haley fitoi në Uashington.

Haley fitoi votat e të 19 delegatëve në Uashington.

Ajo tha se do të qëndrojë në garën për nominimin republikan të paktën deri në zgjedhjet paraprake të së martës në 16 shtete të SHBA.

Zëdhënësja e Haley, Olivia Perez-Cubas vuri në dukje se Haley u bë gruaja e parë që fitoi një zgjedhje paraprake republikane.

Deri më tani në fushatën aktuale, Trump ka mbështetjen e 244 delegatëve, ndërsa Haley ka mbështetjen e 43 delegatëve. Një kandidat ka nevojë për mbështetjen e 1.215 delegatëve për të fituar nominimin republikan.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës