VMRO-DPMNE duhet të përcaktojë kandidatët nga koalicioni “Maqedonia juaj” për anëtarë të Qeverisë

Qeveria e RSM-së / foto: Dragan Mitreski - Free Press

Komiteti Ekzekutiv dhe Qendror i VMRO-DPMNE-së duhet të përcaktojnë kandidatët për ministra nga koalicioni “Maqedonia juaj” e udhëhequr nga partia e mandatarit Hristijan Mickoski. Këtë ai e bëri të ditur katër ditë më parë dhe bëri të ditur se të martën, më 18 qershor, në Kuvend do të dorëzohet lista zyrtare e kandidatëve për anëtarë të qeverisë së re.

Në qeverinë e cila është riorganizuar me ndryshimet ligjore të miratuara në Kuvend, do të jenë 20 ministri, përfaqësues të koalicionit "Maqedonia juaj" dhe "Vredi" dhe nga partia ZNAM.

Mandati Mickoski pak ditë më parë ka konfirmuar se opozitë do të jetë koalicioni “Fronti evropian” i udhëhequr nga BDI, koalicioni “Ardhmëria evropiane” e udhëhequr nga LSDM dhe partia politike e Majtë.

Edhe pse në opinion tashmë po përmenden emra konkretë për portofole të caktuara, propozimet zyrtare për ministra janë bërë të ditur për momentin nga Besa, ZNAM dhe Alternativa, të cilat janë përcaktuar nga organet e tyre partiake.

Asambleja e partisë Besa të Biljal Kasamit, e cila është pjesë e koalicionit “Vredi”, vendosi në mbledhjen e së enjtes që të propozojë Fatmir Limanin – ministër i Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë, Besar Durmishin – për Ministër të Ekonomisë. Qeveria e re dhe e Punës dhe Sedat Suleimani për zëvendësministër të Kulturës dhe Turizmit.

Kryesia qendrore e Alternativës, nga ana tjetër, mbrëmë zgjodhi Orhan Murtezanin për ministër të Çështjeve Evropiane, Lulzim Aliun për zëvendësministër të Arsimit dhe Shkencës dhe Safiye Sadiki-Shainin për zëvendësministre për Sistemin Politik dhe Ndër Marrëdhëniet me Komunitetin. Kryetari aktual i kësaj partie, Afrim Gashi, është kryetar i Kuvendit.

Nga partnerët e tjerë në koalicionin “Vredi”, sipas deklaratave në media, është e sigurt që kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Majiti, do të jetë zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i ekologjisë, dhe kryetar i Aleancës. për shqiptarët, Arben Taravari do të jetë ministër i Shëndetësisë.

Në seancën e Bordit Qendror të partisë, Lëvizja ZNAM - Për Maqedoninë tonë të premten përcaktoi kandidatët e saj me të cilët do të marrë pjesë në Qeveri - Igor Filkov është kandidati i tyre për ministër të drejtësisë, ndërsa Goran Minçev - kandidat për ministër të administratës publike. .

Nga partia e Maksim Dimitrievskit njoftuan se janë duke negociuar edhe për dy pozita zëvendësministrore, por portofolet nuk janë përcaktuar dhe një nga tre nënkryetarët e Kuvendit është një nga radhët e tyre - deputetja Vesna Bendevska.

Ligji i parë i miratuar pas konstituimit të përbërjes së re parlamentare ishte për riorganizimin e qeverisë (amendamentet në ligjin për organizimin dhe punën e organeve të administratës shtetërore) i miratuar më 8 qershor, i cili krijoi kushtet për formimin e qeverisë së re. qeveria.

Numri i ministrive rritet nga 16 në 20 me futjen e ministrive të reja: Ministria e Energjisë, Minierave dhe Burimeve Minerale; Ministria e Sportit; Ministria e Transformimit Dixhital dhe Ministria e Çështjeve Evropiane – e cila deri më tani ishte në nivel sekretariati.

Kompetencat/sektorët e disa ministrive kalojnë te të tjerat, që të kemi një Ministri të Ekonomisë dhe Punës; Ministria e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë; Ministria e Kulturës dhe Turizmit.

Qeveria e re duhet të formohet para skadimit të afatit 20 ditor që filloi më 6 qershor, kur kryetarja e shtetit Gordana Siljanovska-Davkova i dha mandatin për formimin e qeverisë liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës