VMRO-DPMNE refuzon të marrë pjesë në përgatitjen e amendamenteve kushtetuese, Kovaçevski llogarit edhe në diplomacinë e buldozerit

kushtetuta e rm
Foto: MIA

Qeveria, përkundër refuzimit të VMRO-DPMNE-së për delegimin e ekspertit të saj në grupin punues për ndryshimin e Preambulës së Kushtetutës, e lë derën hapur, por nuk do të presë pafundësisht. Këtë e theksoi dje zëvendëskryeministri për integrime evropiane Bojan Mariçiq, ndërsa kryeministri Dimitar Kovaçevski po llogarit edhe në diplomacinë e buldozerit për të arritur 80 votat e nevojshme parlamentare për ndryshime në Kushtetutë. Në kuadër të këtij zhvillimi të ngjarjeve ishte edhe fotografia e publikuar e liderit të opozitës Hristijan Mickoski nga para hyrjes së BE-Infocenter, edhe pse ambasadori evropian David Geer nuk deshi të komentojë, por tha se kanë kontakte të rregullta me partitë nga qeveria dhe opozita dhe shtuan se për procesin e anëtarësimit në BE duhet të ketë marrëveshje mes të gjitha partive politike.

Ekipi i ekspertëve që do të duhet të përgatisë amendamentet kushtetuese pritet të bëhet i ditur këto ditë. Sipas informacioneve të “Sloboden Pechat”, ministri i Drejtësisë Krenar Loga tashmë është takuar me profesorë dhe njohës të së drejtës kushtetuese dhe këto ditë zyrtarisht do të kërkojë nga kreu i shtetit Stevo Pendarovski që të delegojë përfaqësuesin e tij në ekipin që do të punojë në ndryshimet kushtetuese.

Lidershipi i ngushtë i LSDM-së, nga ana tjetër, mbrëmë jozyrtarisht ka negociuar strategjinë se si të shtyhen ndryshimet kushtetuese në Kuvend, për të cilat u nevojitet shumicë prej dy të tretash në Kuvend, përkatësisht 80 deputetë.

Qeveria i bëri thirrje publike VMRO-DPMNE-së që të marrë pjesë në ndryshimin e Kushtetutës me qëllim që të përfshihen bullgarët në preambulë si kusht i domosdoshëm për integrim evropian.

“Këtë javë jemi në bisedime me disa ekspertë dhe këtë grup pune do ta zyrtarizojmë këto ditë. Shumica janë të gatshëm të marrin pjesë në proces pa asnjë problem. Ne mbetemi në idenë fillestare që partitë të caktojnë ekspertë apo përfaqësues të partive për të marrë pjesë në këtë grup pune dhe sigurisht që do të kemi durim që ata të nominojnë, por nuk do të presim pafundësisht”, tha zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane. Bojan Mariçiq.

Ai shprehu keqardhjen e tij nëse VMRO-DPMNE vendos të mos marrë pjesë në përgatitjen e amendamenteve dhe përsëriti se nuk po e hapin procesin, sepse nuk është vetëm në interes të Qeverisë, por është në interes të shtetit.

“Jam i bindur se në VMRO-DPMNE ka njerëz që e kuptojnë këtë dhe nuk do të lejojnë të mbahen peng të politikës antievropiane. Unë nuk shoh asnjë arsye që ata të mos marrin pjesë, apo edhe të kundërshtojnë dhe të kenë argumente kundër, le t'i përballojmë në tavolinë. Ne krijojmë të ardhmen tonë dhe nëse ne vetë vendosim të hyjmë në një tunel pa dalje, do të jetë përgjegjësia jonë. I bëj thirrje opozitës që t'i bashkohet bisedimeve, nuk duhet të pajtohemi për gjithçka, por është e rëndësishme të flasim”, tha Mariçiq.

Geer nuk zbuloi detaje për foton me Mickoskin para hyrjes në EU-Infocenter

Për formimin e ekipit përgjegjës për përgatitjen e amendamenteve kushtetuese, Ministri i Drejtësisë Loga tashmë është takuar me kryeministrin Dimitar Kovacevski, zëvendëskryeministren Mariçiq, zëvendëskryeministrin e parë Artan Grubi dhe zëvendëskryeministren për qeverisje të mirë Slavica Grkovska. si profesorë të së drejtës kushtetuese. Presidenti Pendarovski pritet të propozojë një ekspert për ekipin. Mësojmë se ekipi do të jetë një ndërthurje e profesorëve dhe ekspertëve që kanë punuar tashmë për Kushtetutën, si dhe profesorëve të rinj por të profilizuar të së drejtës kushtetuese.

Jozyrtarisht, amendamentet kushtetuese kanë qenë temë edhe e kryesisë më të ngushtë partiake të LSDM-së mbrëmë. U ra dakord që procesi të zhvillohet në dy faza. Në fazën e parë do të mundohen t'i bindin qytetarët dhe deputetët se nuk ka asgjë të diskutueshme në amendamentet kushtetuese, ndërsa në fazën e dytë objektiv do të jenë partnerët më të vegjël të koalicionit të VMRO-DPMNE-së.

Ambasadori evropian Gir, i pyetur për një fotografi të dalë në publik të liderit të opozitës, Hristijan Mickoski, duke hyrë në EU-Infocenter në Shkup, nuk zbuloi detaje. Ai tha se kanë kontakte të rregullta me partitë si nga pushteti ashtu edhe nga opozita dhe tha se për procesin e anëtarësimit në BE duhet të ketë marrëveshje mes të gjitha partive politike. Sipas tij, e gjithë çështja e ndryshimeve kushtetuese është një vendim sovran që duhet të merret nga shteti.

“Ne flasim me të gjitha palët e interesuara për të gjitha çështjet që janë relevante. Por edhe një herë nuk do të doja të hyja në detaje individuale për bisedat që kemi me drejtues apo anëtarë të partive politike. Mjafton të themi se duam ta shohim këtë vend duke ecur me shpejtësi drejt BE-së. Rruga është e hapur, ne tani kemi një mundësi të madhe dhe tani është koha për të përfituar nga ajo mundësi, siç dëgjuat nga Përfaqësuesi i Lartë Borrell dhe komisioneri Varhelji javën e kaluar”, theksoi Geer.

Miteva: A ka kërkuar para për të votuar një deputet i BDI-së?

VMRO-DPMNE përsëriti se nuk do të marrë pjesë në grupin punues për ndryshime kushtetuese, se ndryshimet kushtetuese në këtë përbërje parlamentare nuk do të bëhen me urdhër të Bullgarisë dhe se i gjithë procesi i udhëhequr nga qeveria është jolegjitim, sepse nuk ka mbështetje nga qytetarët. Derisa ekipi për përgatitjen e amendamenteve është duke punuar, opozita po numëron vazhdimisht se sa deputetë mungojnë për amendamentet e Kushtetutës.

Zëdhënësja e VMRO-DPMNE-së, Marija Miteva, në pyetjen e një gazetari se cili është komenti i VMRO-DPMNE-së për qëndrimin e Grubit se kanë plan që opozita të votojë për ndryshimet kushtetuese, pa përdorur shantazhe dhe presione dhe se të gjithë deputetët po punojnë për të votuar. për Kushtetutën, i tha zëvendëskryeministrit të parë se nuk duhet të punojë në VMRO-DPMNE, por të punojë nëse të gjithë deputetët nga partia e tij e dytë, LSDM, janë të gatshëm të votojnë për amendamentet kushtetuese.

“Grubi duhet të punojë nëse të gjithë deputetët e partisë së tij të dytë, LSDM, janë të gatshëm të votojnë për amendamentet kushtetuese. Dhe këtu po pyesim nëse tre deputetë të zonës së parë dhe të dytë kanë thënë se nëse kjo është në tavolinë nuk do të votojnë, apo gjashtë deputetë nga brenda SDS-së u kanë thënë se ndryshimet kushtetuese, citoj: “janë më të këqijat. gjë që kjo Qeveri ta bëjë”. A ka kërkuar para për të votuar një deputet i BDI-së? Grubi të mos punojë në VMRO-DPMNE, Grubi të punojë në oborrin e tij”, tha Miteva.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës