VMRO-DPMNE: Kovaçevski të përgjigjet në pyetjen kyçe - cilin nga dy propozimet tona e pranon?

Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Pyetja kyçe së cilës duhet të përgjigjet Kovaçevski dhe pa të cilën nuk ka vazhdim të bisedimeve është se cili nga dy propozimet e VMRO-DPMNE-së është i pranueshëm për LSDM-në”, thonë nga partia opozitare në njoftimin e sonte për opinionin publik, të cilin po e transmetojmë. në tërësi:

“Pasi Kovaçevski tha se në takimin e kryesisë nuk ka pasur marrëveshje, tani ka mbajtur një mbledhje partiake për të diskutuar propozimet e VMRO-DPMNE-së. Për atmosferën në të cilën merren vendime të rëndësishme flet fakti që Maqedonia ka një kryeministër pesimist dhe fakti që komunikimi kryesor kalon përmes zënkave publike.

Për të qenë të qartë: Amendamentet kushtetuese si ato të ofruara nga LSDM nën diktimin bullgar nuk janë të pranueshme për VMRO-DPMNE. Anëtarësimi në BE dhe mbrojtja e identitetit kombëtar nuk janë të pranueshme për LSDM-në. Ajo që ka ofruar presidenti Mickoski është ndryshim i rrethanave, mbrojtje e interesave kombëtare dhe integrime evropiane.

Dhe në këtë drejtim janë ofruar dy propozime. Qeveria e parë kalimtare pa BDI, ndryshime që do të hyjnë në fuqi me përfundimin e negociatave dhe anëtarësimin e vendit në BE, zgjedhjet e dyta, garanci për identitetin dhe gjuhën kombëtare, paketë ekonomike dhe mbrojtjen e maqedonasve në Bullgari përmes Zbatimi i vendimeve të gjykatës për të drejtat e njeriut në Strasburg dhe ndryshimet nga një qeveri pa BDI e mbështetur nga opozita.

Pyetja kyçe së cilës duhet të përgjigjet Kovaçevski dhe pa të cilën nuk ka vazhdim të bisedimeve është se cili nga dy propozimet e VMRO-DPMNE-së është i pranueshëm për LSDM-në? Duhet një përgjigje e qartë dhe e qartë para çdo hapi tjetër”, tha VMRO-DPMNE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës