VMRO-DPMNE ka qëndrim të qartë, thotë Nikoloski: Nuk ka ndryshime kushtetuese nën diktat bullgar

“Qëndrimi ynë është i qartë dhe e kemi thënë, nuk do të marrim pjesë në procedurën e ndryshimeve kushtetuese sepse nuk i mbështesim ndryshimet kushtetuese. Ne besojmë se nuk duhet të ndodhë e njëjta gjë sepse kjo përbërje parlamentare nuk ka mandat për ndryshime kushtetuese, askush në programin zgjedhor nuk ka premtuar se ndryshimet kushtetuese do të ndodhin dhe qytetarët votojnë në zgjedhje në bazë të programit. Pra qëndrimi ynë është i shkurtër dhe i qartë se nuk do të përkrahim ndryshime kushtetuese nën diktimin bullgar”, tha nënkryetari i VMRO-DPMNE-së. Aleksandar Nikolloski, pasditen e sotme në emisionin “Argument Plus” në TV24.

Ai shton se duhet sqaruar vazhdimisht para përfaqësuesve ndërkombëtarë për presionin që ushtron Bullgaria dhe se ato shantazhe nuk duhet të pranohen sepse nuk janë as të ndershme dhe as të mira fqinjësore.

– Ata duan të dëgjojnë argumentet tona, sepse ne debatojmë me arsye. Këta janë njerëz që nuk jetojnë këtu dhe duan të dinë më shumë informacion se si arritëm këtu. Ne e shpjegojmë marrëdhënien ashtu siç Bullgaria shantazhon Maqedoninë, shpjegojmë atë marrëdhënie që nuk është aspak demokratike, fqinjësore e mirë dhe aspak e denjë. Këto janë shantazhe që ne nuk jemi të gatshëm t'i pranojmë, tha Nikoloski.

Nikoloski theksoi se nga ana tjetër nga koalicioni qeverisës LSDM dhe BDI kanë pranuar zotime që nuk mund t'i kryejnë sepse kanë pranuar ndryshimin e Kushtetutës që bëhet me shumicë prej dy të tretave dhe mezi kanë shumicë të thjeshtë. .

- Shohim që qeveria mezi po mbijeton, e lëre më të ketë një shumicë prej dy të tretash. Qëndrimi ynë është i qartë dhe nuk do ta ndryshojmë, që është se kjo përbërje parlamentare nuk ka mandat të ndryshojë Kushtetutën dhe ne nuk mund ta mbështesim.

Nikoloski tha se "Kovaçevski nuk mund të zgjidhë një problem që ekziston për më shumë se 4 vjet që kur Bullgaria ka ekzistuar si shtet dhe qëndrimet e të cilit kanë mbetur të pandryshuara deri më sot" brenda 5-150 muajve nga zgjedhja e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës