VMRO-DPMNE dhe Besa kërkojnë dorëheqjen e ministrit Oliver Spasovski për vrasjen e Vanjës

Oliver Spasovski/ Foto: MPB

Partitë opozitare VMRO-DPMNE dhe Besa sonte me deklarata kanë kërkuar dorëheqjen e ministrit të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, për shkak të vrasjes së 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, trupi i së cilës u gjet sonte në Shkup.

Nga VNga MRO-DPMNE thonë se deri më tani janë përmbajtur nga deklaratat për të lënë hapësirë ​​për një hetim të pa ngarkuar.

“Për fat të keq ky rast ka një fund tragjik. I shprehim ngushëllimet më të thella familjes dhe të gjithë të afërmve dhe miqve të të ndjerit. Por ajo që duhet theksuar është paaftësia flagrante e ministrit Spasovski, i cili ishte i zënë me organizimin e samitit në vend që të reagonte në kohën e duhur. Ai është turp dhe turp për policinë dhe nuk është në gjendje të mbrojë qytetarët. Pse hesht policia për rastin e qytetarit të zhdukur të Velesit? Si lejoi policia e Spasovskit që një grup kriminal të bredh në mes të Shkupit dhe të rrëmbejë dhe vrasë qytetarë të pafajshëm?”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Partia shton se gjatë mandatit të Spasovskit kanë ndodhur shumë skandale.

Spasovski jep dorëheqje menjëherë”, kërkuan nga VMRO-DPMNE.

Nga partia Besa thonë se ky rast shkatërroi besimin e qytetarëve në polici.

“Sapo u njoftua se 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska është gjetur e vdekur. Për ta bërë edhe më të madhe tragjedinë, është gjetur edhe trupi i pajetë i një 74-vjeçari. Kjo fatkeqësi u shndërrua në tragjedi dhe ky rast shkatërron gjithë besimin e qytetarëve tek Ministria e Brendshme. Kërkojmë dorëheqje të menjëhershme, së paku për arsye morale, si nga ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ashtu edhe nga zëvendësministri Nazim Bushi. Për sa kohë që këta dy persona drejtojnë Ministrinë e Brendshme, kriminelët afrohen sa më shumë me krimin dhe qytetarët janë të pasigurt. “I shprehim ngushëllimet tona familjes dhe të afërmve të Vanjës”, tha Besa.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës